kontakt: kuba.libre
USUŃ @poczta.fm

zapiski gracza w domino

Wpisy z tagiem: domino

poniedziałek, 01 kwietnia 2019

Zamiast 9 symfonii wybrali 5tkę. „Tak oto Los puka do drzwi”. V jak Victoria. A może jednak zrobili z siebie Mugginsów? W związku z tym w ramach protestu przeciwko Brexitowi kończę z blogowaniem na serwisie blox.pl. Komplet domina szóstkowego to 28 kamieni. Brak jednego kamienia skutecznie uniemożliwia granie bez fałszowania.

 

"Koniec i bomba
A kto czytał, ten trąba!"

piątek, 29 marca 2019

Gabriel Garcia Marquez napisał, że „dla Europejczyków Ameryka Południowa to mężczyzna z wąsami, gitarą i rewolwerem”.  Dla wielu  ten kontynent oznacza muzykę, taniec i radość życia. W tym wszystkim nie należy jednak zapominać, że większość ludzi w Ameryce Południowej jest oczywiście pracowitymi, przyzwoitymi ludźmi, którzy starają się prowadzić uczciwe interesy, które ich karmią. Poza miastami, na wsi, ci ludzie mogą być prostymi rybakami, mechanikami samochodowymi lub drobnymi farmerami, którzy codziennie w plastikowym wiadrze niosą na targ warzywa zebrane skoro świt, którzy żyją i świętują w wioskach o nazwie San Francisco. Tam wielu to samozatrudnieni, którzy rano złowią jakoś rybkę na obiad a potem jako freelancerzy w źle opłacanej, dorywczej pracy maczetami wycinają pola tytoniu lub trzciny cukrowej. Potem w chłodzie wieczoru siedzą pod latarnią i w jej słabym świetle grają w domino. Palą cygara z uprawianego przy domu tytoniu, które w południe skręciły ich kobiety, podczas gdy ich niewykszatłcone dzieci marzą przy coli o dobrze płatnej praca w USA.

02

11:24, domino-gry , stoliki
Link Dodaj komentarz »
piątek, 15 marca 2019

W tę odmianę Latino Domino gra się zazwyczaj do 100. Pierwszą partię rozpoczyna gracz mający dublet szóstek [6|6] a kolejną - gracz siedzący po prawej gracza, który zaczynał poprzednie rozdanie. W zależności od regionu zwycięzcy dopisuję do swojego konta oczka tylko z kamieni przeciwników (latino rules) albo z kamieni jakie pozostały wszystkim (international rules). Ja preferuję wariant international  bo gra jest wtedy bardziej emocjonująca. Jedna gruba blokada może zdecydować o losach całej rozgrywki. Więc gram na tablecie w wenezuelskie domino a moim partnerem jest Urelio - wenezuelski hydraulik w berecie z antenką zaś przeciwnikami Eskimos Icecube i Indianin Jero:

venezolano

O Wenezueli się mówi. Jedni mówią, że u nas to już było a Wenezuela to Polska z lat 80-tych: hiperinflacja, zarobki 15-30$, puste półki, kolejki po wszystko, wyłączenia prądu, kartki na wszystko i w perspektywie zajazd Wielkiego Brata. Drudzy mówią, że to nas dopiero czeka i przez wprowadzane programy socjalne podzielimy los Wenezueli, w której 20 lat temu wygrał „nurt plebejski, patriotyczno-socjalistyczny, głoszący obecnie hasła socjalizmu XXI wieku, wspólnoty latynoskiej, powstawania z kolan przeciwko niesprawiedliwości oraz odwiecznej dominacji Stanów Zjednoczonych.”

sobota, 02 marca 2019

W ciucholu na głównej ulicy mojego miasta rezyduje duże pudło z używanymi grami. Na jego dnie znalazłem komplet domina szóstkowego w pięknym, ciemnowiśniowym, drewnianym pudełku. Okazało się, że jest to gadżet reklamujący „Coronation Street“, brytyjską operę mydlaną, emitowaną nieprzerwanie od 9 grudnia 1960. W Polsce jest praktycznie nieznana. Spośród nadal produkowanych seriali jest to najdłużej emitowana opera mydlana na świecie. Dotychczas wyemitowano blisko 9800 odcinków a każdy odcinek ogląda 8 milionów widzów. Należy do gatunku zwanego kitchen-sink drama ("dramat kuchennego zlewu"), który pokazuje przede wszystkim szary żywot brytyjskiej klasy robotniczej w jej naturalnym otoczeniu, bez zadęcia, bez moralizowania, bez jakiejkolwiek pointy. W tej konwencji na pewno mieści się partyjka domina w pubie „Rovers Return“, który jest jedną z miejscówek z „Coronation Street“. Jego logo widnieje na zasuwce pudełka. Domino zostało wydane w 2010 roku. Tytułowa Coronation Street to fikcyjna ulica w Manchesterze. Pewno się tam nigdy nie wybiorę więc grając tym dominem tutaj poczuje się jakbym był tam. Cheers!

Tagi: domino kamole
21:03, domino-gry , kamole
Link Dodaj komentarz »
sobota, 23 lutego 2019

"Człowiek ma prawo do niezabijania. Do tego, by się zabijania nie uczyć. Takiego prawa nie ma w żadnej konstytucji"...
23 lutego w ZSRR obchodzono Dzień Armii Czerwonej i Marynarki Wojennej. Ponieważ wojna nie ma w sobie nic z kobiety więc tak po prostu święto to w radzieckiej kulturze masowej przyjęło się jako Dzień Mężczyzn. W Rosji i krajach byłego ZSRR zwyczajowo świętuje się je po dziś dzień oficjalnie i nieoficjalnie. Wojna afgańska zakończyła się w 30 lat temu i trwała 10 lat. Jedna z legendarnych wojen zastępczych XX wieku. Dla wielu Rosjan nie skończyła się nigdy. 10 lat temu w Petersburgu widziałem śpiewających weteranów wojennych przed wejściem do jednej peryferyjnych stacji metra pod centrum handlowym. Niektórzy moi koledzy ze szkoły byli w armii ale nikt ich na wojnę nie posyłał. W Rosji posyłano chłopaków z normalnego poboru. Nie jechali tam aby pograć w domino w pięknych okolicznościach przyrody:

sobota, 16 lutego 2019

lubię grywać w domino partnerskie; ale przyznaję, że już dawno nie miałem okazji zagrania „na żywo“ w tym stylu w męskim towarzystwie więc jako surogat na tablet ściągnąłem sobie właśnie taki rodzaj rozgrywki; ale takie aplikacje oferują tylko grę w stylu latynoskim; a przecież w zasadzie w każdą grę w domino można zagrać parami; jest kilka gier dedykowanych tego typu pojedynkom; ja lubię te współczesne; niedawno znalazłem reguły według mnie interesującej gry o nazwie Pass-Pass więc opublikowałem ją na moim blogu z zasadami gier w domino; idealna dla czterech podwórkowych kocurów bo przecież jutro Dzień Kota:sobota, 09 lutego 2019

Obecnie smartfon dla każdego gracza oraz jeden, wspólny tablet mogą emulować komplet kamieni do gry w domino. Gracze za pomocą manipulacji palcami na ekranie tabletu mieszają obrazy-surogaty kamieni, dobierają je na swoje smartfony a potem zgrywają na tablet. Niby proste ale ostatnio prowadząc szkolenie z obsługi smartfonowej aplikacji trafiali mi się panowie, dla których obsługa ekranu dotykowego stwarzała nie lada problem. Byli to użytkownicy tradycyjnych telefonów, jednocześnie stroniący od okularów do czytania. Smartfonowo wykluczeni. Ja też nie używam smartfona lecz posługuję się trójcą: telefon, tablet i okulary do czytania. Ale Kolega Makgajwer w czasie piwnicznego dominobrania popisał się iście sztubacką sztuczką: za pomocą swojego smartfona ściszył wyjący obok nas knajpiany telewizor. Myślę jednak, że jak na razie nie będziemy się dominowo smarftonizować.

Tagi: domino
14:29, domino-gry , varia
Link Dodaj komentarz »
sobota, 02 lutego 2019

gdy już człowiek zarobi na kieliszek chleba i zostaną mu jakieś nadwyżki to warto napić się domina; więc dokładnie dwa tygodnie temu z Kolegą Makgajwerem wybraliśmy się na dominowe manowce: pierogi, domino+2 dzbany piwa, kebab, piwo z tanka i sznaps na stojaka; wszystko bez zakłóceń jak mawiają elektrycy samochodowi; udało mi się nawet urwać seta w Domino 53; zagraliśmy też w Anti 53; i tak sobie pomyślałem, że aby gracze nie oszukiwali poprzez dobieranie taktyczne w AntyDomino należałoby grać rozbierając cały talon na początku; gracze dobierają wszystkie kamienie po równo i mogą je trzymać zarówno zakryte jak i odkryte; ciekawa byłaby też gra z zastosowaniem zasad rozdania i zgrywania kamieni analogicznie jak w grze Open Domino

dotychczas rozważałem grę w odkryte domino jako możliwość teoretyczną dopóki nie znalazłem filmiku, z którego pochodzi poniższy kadr:

inspirację do tego wariantu 53 zaczerpnąłem ze strony 5 and 3 Dominoes Federation gdzie nosi nazwę I see you

Tagi: 53 domino
11:35, domino-gry , 53
Link Dodaj komentarz »
piątek, 25 stycznia 2019

Coraz dłużej musimy pracować więc coraz mniej czasu zostaje żeby cieszyć się pogodna starością. Jak dotąd naukowcy nie wynaleźli leku na chorobę Alzheimera choć została opisana ponad 100 lat temu. Badanie przeprowadzone w Finlandii nie wskazują na jedna rozwiązanie ale raczej na koktajl dobrych praktyk. Niektóre z nich są zdroworozsądkowe. Wszystko jest dobre, co zapewnia zdrowy tryb życia: regularne ćwiczenia fizyczne, dbanie o dobrą dietę, zaangażowanie społeczno-towarzyskie oraz gimnastyka umysłowa. Należy ograniczyć mięso i spożywać dużą ilości owoców i warzyw. Dobre jest podejmowanie czynności wymagających intelektualnie: czytać, grać w gry planszowe, rozwiązywać krzyżówki lub grać na instrumencie muzycznym. Należy podejmować próby rozwoju osobistego kultywując swoje pasje czy też uczyć się języków obcych. Dobrze robi energiczny półgodzinny spacer czy uprawianie Tai Chi. Warto udzielać się towarzysko przez uczestnictwo w jakiejś grupie zainteresowań jednocześnie nie tracą kontaktu z rodziną i przyjaciółmi. W zasadzie powyższe zalecenia przeciwdziałają również depresji w jakimkolwiek wieku. Zaszycie się w domu przed telewizorem z paczką czipsów to nie najlepszy pomysł. Idealne rozwiązanie to spacer na partyjkę domina ze znajomymi. W przypadku pań warto sobie jeszcze zrobić paznokcie bo styl się sam nie zrobi:

Tagi: domino
21:22, domino-gry , varia
Link Dodaj komentarz »
piątek, 18 stycznia 2019

„Cichy Don“ to studium czasów gdy Kozacy jako podpora caratu, po dojściu do władzy bolszewików stali się zbędni i niewygodni więc ostatecznie zostali zlikwidowani przez krwawą maszynę sowieckiego totalitaryzmu. Nie dziwi więc fakt, że po rozpadzie ZSRR nastąpiło odrodzenia ruchu kozackiego w Rosji i na Ukrainie. Ale podobnie jak w epopei Szołochowa mamy do czynienie z pewnym dualizmem. Na Ukrainie kozactwo odrodziło się jako  zjawisko folklorystyczne, pełne nostalgii za swobodą, buntem i kozacką anarchią, spełniające się w historycznych rekonstrukcjach oraz pielęgnujące ducha niezależności z odwołaniem się do romantycznej tradycji Siczy Zaporoskiej czy Dzikich Pól. W Rosji ruch kozacki był bardziej pragmatyczny i przybrał charakter paramilitarny, odwołując się do kozactwa jako zbrojnej podpory carskiego imperium, do tradycji zdobywców Syberii, Dalekiego Wschodu, Azji Środkowej i Północnego Kaukazu a także tłumienia antycarskich powstań i buntów. Nie bez znaczenie było to, że część z owych paramilitarnych organizacji działało także na terytorium Ukrainy, przed wybuchem wojny hybrydowej, otwarcie opowiadając się po stronie Rosji. Współcześni Kozacy nie są więc jak bohaterowie serii kreskówek „Wszystko o Kozakach“, które stworzył Wołodymyr Dachno. Najbardziej znany jest odcinek „Jak Kozacy w piłkę nożną grali“ z 1970 roku, w którym wygrywają kolejno z rycerzami (Niemcami), dworzanami (Francuzami) oraz dżentelmenami (Anglikami) i ostatecznie zdobywają puchar. W 2012 roku podczas ME w harataniu w gałę Ukraina zagrała w grupie ze Szwecją, Francją i Anglią, wygrywając tylko ze Szwecją i ostatecznie nie wychodząc z grupy. Może grając w domino poszłoby im lepiej:


powyższy muralu pochodzi z miasta Melitopol

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 42