kontakt: kuba.libre
USUŃ @poczta.fm

zapiski gracza w domino
piątek, 30 kwietnia 2010

Już zaczął się długi łikend. Ponieważ zapowiada się deszczowo więc nie zapomnijcie o dominie. Typową grą barową jest Muggins. Narodziła się 100 lat temu gdzieś w angielskim barze więc idealnie pasuje do angielskiej pogody jaką szykuje nam aura od jutra. Muggins to podstawowa gra z rodziny nazywanej grami w piątki (five family). Jest to grupa gier o bogatej historii i bardzo popularnych. W związku z tym posiadają mnóstwo lokalnych wariantów i znane są pod przeróżnymi nazwami: All Fives, Sniff, Five Up, Horse Race, Seven Rocks czy Seven Go. "W piątki" najlepiej grać "jeden na jeden" ale polecam również grę "dwóch na dwóch". Tym co zostają do poniedziałku w domu przed komputerem podpowiadam, że "w piątki" można też pograć na kurniku (w innych miejscach też).

Informacja dla tych co nigdy nie grali "w piątki": w tych grach gracz dokłada kolejny kamień do łańcucha zgodnie z klasycznymi zasadami ale stara się uczynić to w taki sposób, żeby suma oczek na obu końcach łańcucha była podzielna przez 5; wygrywa ten kto szybciej zgromadzi określona liczbę punktów; punkty zbierane są na bieżąco w trakcie rozdania oraz po jego zakończeniu (a nie tylko podczas rozliczenia na zakończenie rozdania jak w tradycyjnym dominie).

Tagi: domino five
21:01, domino-gry , piątki
Link Komentarze (1) »
sobota, 24 kwietnia 2010

W Chinach domino, jak wierzyć historii, znane jest od ponad 1000 lat. Ale chińczycy używają domina do gier, które my klasyfikujemy jako gry w karty. W Polsce gry w karty dominem są zupełnie nieznane. Ale na świecie gra się dominem szóstkowym w parę dominowych karcianek. Osobiście nie lubię grać w karty (i dlatego gram w domino). Ale grywałem w dominową karciankę, którą nazywaliśmy "grą w rybki". Fishing (Na ryby) jest to moja adaptacja chińskiej gry w dominoTiu U (Łowienie ryb). Gra ta troszeczkę przypomina grę w kuku. Jest to fajna gra rodzinna ale polecam ją również jako grę typu "filler". Pomimo, że Tiu U może wydawać się grą dla dzieci to chińczycy grają w nią "na kasę". I jest to kolejna różnica między podejściem do domina Wschodu i Zachodu. Chińczycy grają w domino na pieniądze a my na punkty. Jak sądzisz, który sposób gry wywołuje większe emocje?

piątek, 09 kwietnia 2010

"Gółka z pancerolą" to zbiór felietonów Lecha Pijanowskiego, które na początku lat 70-tych XX wieku ukazywały się w miesięczniku popularnonaukowym „Problemy”. W felietonie pt. „Znowu trochę o dominie” autor zamieścił opisy dwóch gier w domino zaprojektowanych przez siebie. Nazwał je „Domino na planszy” oraz „Domino kwadratowe”. Nawet po czterech dekadach należy uznać je za gry nowoczesne. Zrezygnował w nich z tradycyjnego budowania wijącego się po stole łańcucha a w jednej z nich wprowadził planszę. Zachowana została jednak najważniejsza zasada domina – połówki kamieni przylegających do siebie muszą być identyczne. Ciekawostką jest to, że w obie gry można grać zarówno klasycznie za pomocą jednego kompletu domina szóstkowego jak i awangardowo za pomocą dwóch kompletów. Gdy do gry używamy dwóch kompletów to wówczas każdy z graczy zaczyna ze swoim, pełnym kompletem domina. Ponieważ eliminuje się w ten sposób szczęście w doborze kamieni gra staje się czysto strategiczna. Ale w przypadku gry jednym kompletem, gdy gracze dzielą się nim po połowie, również nie sposób obu grom odmówić miana gier strategicznych. Wprawdzie odmiennie niż w szachach czy warcabach, gdzie gracze dysponują jednakowymi armiami, tutaj o podziale wojowników decyduje ślepy los. Ale dzięki temu gra ta bardziej przypomina rzeczywistość, w której rzadko na przeciw siebie stają identyczne armie.
Zasady gier:
Domino kwadratowe
Domino na planszy

sobota, 03 kwietnia 2010

sześć lat temu (w kwietniu 2004) zacząłem gromadzić opisy gier w domino; okazało się, że krótkim czasie uzbierało się ich całkiem sporo; początkowo marzyło mi się wydanie książki o dominie; w czasie wakacji (2004) jeden ze znajomych podsunął mi pomysł opublikowania tych materiałów w internecie; w efekcie powstała strona: dominozone.republika.pl
ponieważ strony domowe przez ostatnie lata są systematycznie wypierane przez blogi więc postanowiłem popularyzować domino dodatkowo również za pomocą tego bloga
KuBa LiBre

Tagi: domino
10:53, domino-gry , dlaczego?
Link Dodaj komentarz »