kontakt: kuba.libre
USUŃ @poczta.fm

zapiski gracza w domino

abc

niedziela, 13 stycznia 2019

Jeżeli grasz uszanuj, że inni nie chcą grać z Tobą. Nie szukaj rewanżu na tych, którzy uważają twoją grę za głupią. Bo twoja gra nie jest najważniejsza na świecie. Nie reklamuj twojej gry ich nienawiścią. Pozwól im nie grać...

Tagi: domino
23:56, domino-gry , abc
Link Dodaj komentarz »
piątek, 09 czerwca 2017

szczęśliwych posiadaczy biletu na zawody naszych orełów w harataniu w gałę tenże bilet informuje o tym co jest zakazane w czasie meczu w formie 16 piktogramów; bo wszędzie gdzie odbywa się współzawodnictwo trza się umieć zachować; dlatego w najsłynniejszej dominowej miejscówce na świecie czyli dominowym parku pod wezwaniem Maximo Gomeza we Miami wiszą tablice informujące o tym co jest zakazane:

mniej więcej treść jest taka: 
uwaga wszyscy członkowie oraz odwiedzający
w parku nie jest dozwolone spożywanie alkoholu
ani (przebywania) osób pod wpływem alkoholu
zabrania się
bycia bez koszuli
zaśmiecania podłogi
krzyków
plucia na podłogę
używania wulgaryzmów i brzydkich słów
bycia w podkoszulku lub w klapkach
(posiadania) broni białej lub palnej
łamiący te zasady podlegają zawieszeniu na dwa do czterech tygodni

piątek, 07 października 2016

Jeżeli podczas gry w domino gracz dołoży kamień niezgodnie z zasadami gry i zostanie to zauważone zanim następny gracz dołoży do łańcucha swój kamień, to gracz musi cofnąć swój ruch i wykonać prawidłowy. Jest to najczęściej stosowana zasada również na turniejach dominowych. Czasami stosuje się również dodatkową zasadę, że gracz cofa ruch oraz pozostawia źle zgrany kamień przed sobą odkryty i musi go użyć jak najszybciej gdy tylko pasuje choćby miał inny, który chciałby zgrać bo bardziej odpowiada mu do obranej taktyki. Jeżeli jednak kolejny gracz wykona już swój ruch i wówczas zostanie zauważony źle zgrany kamień to gra toczy się dalej bez cofania ruchów. Bardziej rygorystyczni grający (przy pojedynkach 1x1 lub 2x2) stosują jednak zasadę, że partia jest przerywana a przeciwnik (lub para przeciwna) gracza, który popełnił błąd, dopisuje do swojego konta określoną ilość punktów według umowy między graczami. Najczęstszym błędem jest zgranie kamienia, którego połówka nie jest identyczna jak połówka kamienia, do którego jest dokładany. Przykład poniżej:

Powyższe zdjęcie zostało użyte w jednym z poprzednich wpisów. Ale bystre oko miszcza Jędrzeja nie dało się zwieść. I zarobiłem stosowny komentarz, za który serdecznie dziękuję. Na emeryturze życzę Andrzejowi wielu zwycięskich dominowych partii (o ile znajdą się chętni do walki z miszczem)!

Andrzej jest autorem gry, która jest zaprzeczeniem zasad podanych powyżej. Gra się w nią w klasyczny sposób bez dobierania ale z jedną innowacją: w przypadku braku kamienia pasującego do łańcucha gracz musi dołożyć do jednej z końcówek "fałszywkę" czyli kamień, który nie pasuje. Przeciwnik zdobywa wówczas punkty ale musi to zauważyć przed dołożeniem kolejnego kamienia. Gra powstała na moje zamówienie. Miała to być 102-ga gra na mojej ówczesnej stronie i dlatego nazywa się 102.

07:33, domino-gry , abc
Link Dodaj komentarz »
piątek, 12 lutego 2016

Ludzie uważają domino jako grę dla dzieci bo grają w nią nie licząc punktów. Traktowanie domina jak jakieś układanki czy puzzle pozbawia domino ducha rywalizacji. Zasiadanie do układania 28 kamieni bez kartki i czegoś do pisania nie ma kompletnie sensu. Dobre zagrania muszą zostać przelane na papier. Dopiero wtedy nie będziemy kłaść bezmyślnie kamieni na stole gdy o zwycięstwie decyduje nie jedno ale wiele rozdań. Wówczas przekonamy się, że sposób prowadzenia punktacji determinuje strategię. Jeżeli klasyczny sposób punktacji uważacie za mocno ograny spróbujcie zadominować w formule 999. Jest to sposób na podkręcenie rozgrywki w Domino Tradycyjne jaki proponuje Andy Lewicki. Tym, którzy nie lubią papierowego sumowania punktów proponuję gry jego autorstwa, w których do prowadzenia zapisu zbędne są papier i ołówek, takie jak Virtual Stone czy Abacus.

05:42, domino-gry , abc
Link Dodaj komentarz »
piątek, 18 stycznia 2013

W każdej grze stolikowej przychodzi taki moment, że trzeba jakiś wybór powierzyć ślepemu losowi. Przy grze w domino w ten sposób decydujemy: kto zaczyna, kto gdzie usiądzie, kto z kim zagra w parze itp. Klasyczna procedura jest następującą: z zakrytego i wymieszanego talonu gracze dobierają po jednym kamieniu. Decyzje losową podejmuje się na podstawie „ciężaru kamienia”  czyli ilości kropek. A waga kamieni rośnie proporcjonalnie do ilości kropek. Parę tworzą gracz z najcięższym z graczem z najlżejszym kamieniem. Zgodnie z wagą kamieni gracze usiądą wokół stołu. Kto wyciągnie najcięższy kamień ten zacznie itd… Potem wylosowane kamienie trafiają na powrót do zakrytego talonu na stole, który zostanie wymieszany i przygotowany do właściwej gry. Przedstawiona metoda należy do paru nieformalnych i rzadko werbalizowanych zasad etykiety przy grze w domino. Ale pamiętaj: towarzystwo, z którym zasiadasz przypadkowo do stołu, może stosować własne uświęcone miejscową tradycją reguły. Jak radził św. Ambroży: si fueris Romae, Romano vivito more.

piątek, 03 lutego 2012

Po dokładnym wymieszaniu talonu gracze dobierają kamienie. Najczęściej dobierają jednocześnie zgarniające ku sobie określoną liczbę kamieni w sposób chaotyczny i mało usystematyzowany. Takie dobieranie czyni z domina grę o pozornie dość luźnej etykiecie i mało sztywnych zasadach formalnych. Ma to niemały wpływ na szybkość rozgrywki. Nie wyobrażam sobie bowiem aby gracze jeden po drugim dobierali pojedyncze kamienie lub jedne z graczy zajmował się podziałem kamieni (rozdawał je). Osobiście uważam, że gracz, który rozpoczyna rozdanie (otwierający) powinien wymieszać talon i dobierać jako ostatni. Gracze powinni dobrać zakryte kamienie a przed ich odwróceniem upewnić się, że dobrali ich właściwą ilość. W tym momencie jeżeli gracz dobrał za dużo może jeszcze odrzucić nadliczbowe kamienie do talonu. Jeżeli jednak odkrył już swoje kamienie to musi grać z taką liczbą kamieni jaką dobrał. W sytuacji gdy w danej grze wszystkie kamienie są dobierane (talon jest pusty) a jeden z graczy ma za dużo a drugi za mało kamieni to wtedy rozdanie uważa się za nieważne. Wówczas kamienie należy wymieszać a dobieranie należy powtórzyć. Podczas gry turniejowej przewidziana jest kara dla gracza, który popełnił błąd przy dobieraniu a samo rozdanie jest powtarzane.

piątek, 19 sierpnia 2011

Jedną z czynności, bardzo charakterystyczną dla domina jest mieszanie kamieni przed ich dobieraniem. Przed mieszaniem wszystkie kamienie powinny zostać odwrócone oczkami w dół. Mieszanie jest czynnością przyjemną więc często aby zamieszać wyciągają ręce wszyscy gracze. Przecież gra w domino to gra towarzyska, przy której nie obowiązuje sztywna etykieta. A kamienie domina są miłe w dotyku i łatwo wprawić je w ruch poruszając koliście rękami. Należy mieszać je jednak dość uważnie tak aby ich nie odwracać i żeby nie spadały ze stołu. Ponadto powinny być wymieszane na tyle dokładnie i szybko, żeby uniknąć wyławiania przez graczy upatrzonych kamieni. Przy grze "na poważnie" zgodnie z niepisaną etykietą kamienie powinien wymieszać gracz, który rozpocznie kolejne rozdanie. Dobiera on wtedy jako ostatni żeby uniknąć posądzenia o oszukiwanie np. poprzez przytrzymywanie wybranego kamienia małym palcem podczas mieszania.

Mieszanie