kontakt: kuba.libre
USUŃ @poczta.fm

zapiski gracza w domino

53

sobota, 02 lutego 2019

gdy już człowiek zarobi na kieliszek chleba i zostaną mu jakieś nadwyżki to warto napić się domina; więc dokładnie dwa tygodnie temu z Kolegą Makgajwerem wybraliśmy się na dominowe manowce: pierogi, domino+2 dzbany piwa, kebab, piwo z tanka i sznaps na stojaka; wszystko bez zakłóceń jak mawiają elektrycy samochodowi; udało mi się nawet urwać seta w Domino 53; zagraliśmy też w Anti 53; i tak sobie pomyślałem, że aby gracze nie oszukiwali poprzez dobieranie taktyczne w AntyDomino należałoby grać rozbierając cały talon na początku; gracze dobierają wszystkie kamienie po równo i mogą je trzymać zarówno zakryte jak i odkryte; ciekawa byłaby też gra z zastosowaniem zasad rozdania i zgrywania kamieni analogicznie jak w grze Open Domino

dotychczas rozważałem grę w odkryte domino jako możliwość teoretyczną dopóki nie znalazłem filmiku, z którego pochodzi poniższy kadr:

inspirację do tego wariantu 53 zaczerpnąłem ze strony 5 and 3 Dominoes Federation gdzie nosi nazwę I see you

Tagi: 53 domino
11:35, domino-gry , 53
Link Dodaj komentarz »
piątek, 24 sierpnia 2018

Mieliśmy zagrać w 53 z jedną dodatkową zasadą: gdy na na jednym końcu łańcucha jest 5 a na drugim - 3 to gracz zdobywa 8 punktów! Ale zagraliśmy tradycyjnie...

... bo piwa dzban polali
dominu cześć oddali
dzban drugi trzeci
a czas jakoś leci
głód stał się wielki
po zapiekance męki
dalej pić się chciało
dziesięć i pół zagrało
na koniec Kościuszko
przez nas pożegnany
w narzutkę z napisem
konsTYtucJA był odziany
niespodziewanie...

(fragment z niewydanej jeszcze książki „Zdominuj swój świat“)

wariant z punktowanie za [5] i [3] na końcach łańcucha podpatrzyłem na stronie 5 and 3 Dominoes Federation

Tagi: domino
14:57, domino-gry , 53
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 14 stycznia 2018

Świat jest coraz mniejszy. Przynajmniej wirtualnie. Parę wpisów temu graliśmy eksperymentalnie w 5/3. Gra wygrzebana z amerykańskiej strony. Zagrana w polskiej piwiarni. Myślę sobie: jesteśmy jedyni i ekscentryczni. Ale nie! Okazało się (vide: komentarz do wpisu 5/3), że grywa się tak również w angielskim pubie gdzieś pomiędzy Manchesterem a Nottingham. Ostatni raz byłem w takim miejscu zeszłej jesieni za sprawą książki „Okruchy dnia“ autorstwa Ishiguro Kazuo... wirtualnie...
5/3 to gra niesymetryczna. Po dwóch setach powinien być remis. Przydałoby się więc jakieś eleganckie i godne rozstrzygnięcie. Nie „rzuty karne“ czy „złoty gol“. Raczej „tie-break“. Coś w stylu dogrywki jak w grze Liga, którą właśnie reaktywowałem na blogu z regułami gier w domino.

 

Tagi: 53 domino
17:48, domino-gry , 53
Link Dodaj komentarz »
sobota, 23 grudnia 2017

W normalnym Dominie 53 każdy z graczy punktuje na bogato czyli zarówno za "piątki" jak i za "trójki". W wariancie 5/3 jeden gracz punktuje tylko za "piątki" a drugi tylko za "trójki". Za "piątki" liczy się punkty normalnie zaś za "trójki" w następujący sposób: 1 punkt za 3 lub 5 "oczek", 2 za 9 lub 12, 3 za 15 i 4 za 18. Gracze zmieniają się rolami po każdym secie.
Inspirację do tego wariantu zaczerpnąłem ze strony 5 and 3 Dominoes Federation.

Dokładnie tydzień temu testowaliśmy powyższy wariant z Kolegą Makgajwerem. Bo to jest gra niesymetryczna i grający "trójkami" ma większe szanse na wygraną niż "piątkowicz". I wreszcie dzięki temu udało mi się urwać mu seta... Testowaliśmy też destylat zaklęty w pojemnikach jak jogurciki...

Tagi: 53 domino
21:33, domino-gry , 53
Link Komentarze (1) »
piątek, 18 sierpnia 2017

Tak się przydarzyło, że w miniony ułomny długi łykend grałem dwa razy w domino: z Kolegą Makgajwerem w Domino 53 oraz z Koleżanką Małżonką w Leyden. W Leyden cztery kamienie (trzy, które mają siedem oczek na obu połówkach oraz podwójne zero) są jak jokery w kartach i można je zgrać do każdego kamienia na stole. Warto również zagrać w Domino 53 stosując dodatkową zasadę zwaną Joker 53. Rolę jedynego jokera w tej grze pełni jak łatwo się domyślić kamień [5|3]. Staje się on wówczas naprawdę mocarnym kamieniem bo zgranie go do stołu gdy po przeciwległej stronie łańcucha leży [6|6] lub [5|5] daje graczowi każdorazowo 8 punktów.

Dotyczy to również sytuacji gry jeden z tych dwóch dubletów był otwierającym rozdanie. Szczególnie bolesna riposta na wistowanie z [6|6].

Gracze lubiący mniej hardkorowe rozwiązania mogą [5|3] jako jokera tylko i wyłącznie zgrywać i liczyć podobnie jak dublet. Wówczas gdy po przeciwnej stronie łańcucha znajduje się [5|5] to gracz zdobywa 6 punktów a gdy [6|6] - 4 punkty.Wariant pochodzi ze strony 5 and 3 Dominoes Federation.

Tagi: domino
15:50, domino-gry , 53
Link Dodaj komentarz »
piątek, 29 lipca 2016

Ostatnio przegrałem w 5&3. Po raz kolejny. Zastanawiałem się nad tym i wymyśliłem rozwiązanie: powinienem grać w Anti 53. W grze tej wygrywa ten kto unika zdobywania punktów a rozgrywka kończy się gdy jeden z graczy zdobędzie co najmniej 31 punktów i wówczas to on przegrywa. Dokładanie do stołu jest obowiązkowe! Oznacza to, że gracz posiadający kamień, który można zgrać nie może dobierać z talonu. Zasady liczenia punktów są takie same jak w klasycznym Domino 53 z jedną różnicą: jeżeli gracz pozbędzie się wszystkich swoich kamieni to jego przeciwnik dopisuje do swojego konta 1 punkt. Skoro grywa się w AntySzachy lub w Wybijankę (czyli AntyWarcaby) to dlaczego nie grać w AntyDomino?   
Zasady Anti 53 znalazłem na stronie 5 and 3 Dominoes Federation.

Tagi: 53 domino
21:54, domino-gry , 53
Link Komentarze (1) »
piątek, 24 lipca 2015

Nie lubię takiej sytuacji podczas gry w piątki i trójki: przeciwnikowi brakuje powiedzmy 2 punkty żeby skończyć rozgrywkę, mieszamy talon, dobieramy kamienie i gość wychodzi za te 2 punkty. I koniec. Gdzie dramatyzm końcówki, jakaś finezyjna riposta?! Dlatego stosuję zasadę, że kamień wyłożony na pusty stół nie kończy rozgrywki czyli zagrywający nie punktuje i gra się dalej. Niby sytuacja jest beznadziejna ale zawsze człowiek się łudzi, że los się odwróci. I oświecony wykona jakieś genialne zagranie. I taka sytuacja zdarzyła się parokrotnie podczas rozgrywki przed tygodniem. Graliśmy w miejscu gdzie zawsze lało się piwo. Chodziliśmy tam jeszcze przed maturą. Zamiast na kremówki. Wówczas serwowano tam tylko i wyłącznie jeden słuszny gatunek piwa, które można było zamówić tylko i wyłącznie z sokiem. Gdy już odpokutowałeś oczekiwaniem w kolejce za nieczyste fantazje pełne piwnej piany, wówczas spragnionym, uniżonym głosem szeptałeś do szafarki złocistego nektaru, strzegącej wodopoju niczym cerber: poproszę piwo z sokiem ale bez soku. Teraz jest inaczej… I dobrze!

krib00

Podczas rozgrywki stałem się szczęśliwym posiadaczem kribydża jaki przedstawiłem tydzień temu.

piątek, 15 sierpnia 2014

W klasycznym 5’n’3 stosuje się zasadę, że gra toczy się do momentu aż jeden z graczy w zapisie uzyska dokładnie 61 punktów. Jeżeli jednak gracz "punktuje" a suma jego punktów przekracza 61 to jego konto pozostaje bez zmian. Co ciekawe ta zasada nie jest stosowana standardowo w grach typy piątki (na przykład All Fives).
W wariancie Win Twice stosuje się tę zasadę nie tylko na mecie. A meta w tym wariancie jest uzależniona od przebiegu rozgrywki. Każdy gracz bowiem (podobnie jak metę) musi dodatkowo zaliczyć punkty kontrolne (lotne premie). Pierwsza lotna premia to 31 punktów a kolejne są co 30 punktów (czyli 61, 91, 121 itd.). Wygrywa ten kto jako pierwszy wygra dwie lotne premie. Niekoniecznie jedną po drugiej. Przykładowo: gra dwóch graczy i gracz A jako pierwszy zaliczy 31 punktów, ale potem 61 punktów jako pierwszy uzyska gracz B, wówczas wygra ten z graczy, który jako pierwszy zdobędzie 91 punktów.
Wariant pochodzi ze strony 5 and 3 Dominoes Federation.

Tydzień temu zostałem zaproszony na dominowy pojedynek. Pierwszy raz (bo na ogół to ja pozywam). Więc jako pozwany poczuwałem się, że mam moralne prawa wyboru broni, czyli reguł według jakich zagramy. Wybrałem 53. Ale wersja podstawowa wydała mi się zbyt banalna i mało agresywna, więc podczas konsumowania piątkowych pierogów powziąłem decyzję, że zagramy według opisywanego powyżej wariantu Win Twice. I zadominowaliśmy. Po paru kolejkach #gorzkiej_żołądkowej (+ 2 herbaty ze cytryną dodatkowo dla mnie) mój interlokutor wygrał. Ale rewanż musi być...
Powyższe zdjęcie to kadr z pewnego filmu ale o tym kiedyś, później...

17:10, domino-gry , 53
Link Dodaj komentarz »
piątek, 07 września 2012

W klasycznym 5’n’3 stosuje się zasadę, że gra toczy się do momentu aż jeden z graczy w zapisie uzyska dokładnie 61 punktów. Jeżeli jednak gracz "punktuje" a suma jego punktów przekracza 61 to jego konto pozostaje bez zmian. Co ciekawe ta zasada nie jest stosowana standardowo w grach typy piątki (na przykład All Fives).
W wariancie Four Corners stosuje się tę zasadę nie tylko na mecie. Rozgrywany jest on do 121 punktów (tzw. Long Game). Ale gracz (podobnie jak metę) musi dodatkowo zaliczyć punkty kontrolne. Kolejne punkty kontrolne to 31, 61 oraz 91 punktów. Jest to taki dominowy bieg z przeszkodami albo gra z lotnymi premiami.
Wariant pochodzi ze strony 5 and 3 Dominoes Federation.

Mechanika Four Corners czyni ją idealną jako grę na kasę: gracz, który wygrywa lotną premię kasuje od przeciwnika ustaloną stawkę a w przypadku gdy jego przeciwnik nie zaliczył jeszcze poprzedniego punktu kontrolnego to wypłata jest podwójna. Przypomniałem sobie o tym przy okazji maila namawiającego mnie (nie pierwszy zresztą raz) do reklamowania strony będącej wirtualnym kasynem. W stosunku do hazardu stosuję zasadę: Graj i pozwól grać innym. Ale równocześnie nikogo nigdy nie namawiałem i nie namawiam do hazardu. Przecież gry to cześć ludzkiej kultury i historii. Jeżeli jakaś gra lub jej wariant jest grą hazardową to nie unikam tego w jej opisie. Ale wirtualnego hazardu (w Polsce o ile wiem nielegalnego) dotychczas nie reklamowałem i nie mam zamiaru tego czynić. Pamiętajcie hazard wciąga a uzależnienie od hazardu to poważne choroba wymagająca profesjonalnego leczenia. Zamiast tego namawiam do gry w domino. Bo powszechnie domino nie kojarzy się z hazardem. W domino grają nawet ci, którym religia zabrania hazardu (choć słowo hazard pochodzi właśnie z ich języka). Są takie miejsca na świecie gdzie obyczaje (i religia) dopuszczają hazard ale jakoś w domino grać na kasę tam nie przystoi. Ale byłbym obłudnikiem gdybym nie wspomniał, że w wielowiekowej historii domina istniały również gry, w które grywało się tylko i wyłącznie na pieniądze. Ale o tym może kiedyś jeszcze napiszę.  

Tagi: 53 domino
20:42, domino-gry , 53
Link Dodaj komentarz »
piątek, 27 kwietnia 2012

Klasyczna długość rundy (seta) w 5&3 to dokładnie 61 punktów. Wynika to z tradycji używania do prowadzenia punktacji kribydża na którym jedno kółeczko to właśnie taki dystans. Przy grze na serio gracze preferują zasadę, że o zwycięstwie w pojedynku decyduje kilka rund zamiast jednej. Jednak według wielu rozegranie paru rund do 61 zabiera zbyt wiele czasu. Wobec tego w praktyce przy takich pojedynkach długość rundy skraca się do połowy okrążenia czyli gra się do 31 punktów. Tak gra się na turniejach ale również wtedy gdy mamy mało czasu lub gramy z dzieckiem, dla którego za długa partia może być nużąca. Do błyskawicznego jednorundowego pojedynek idealnie pasuje pożyczona ze slangu szachowego nazwa Blitz. Jednak są wśród nas tacy, którzy rozgrzewają się powoli i zamiast rozegrać parę szybkich rund wolą jedną porządną i ci wybiorą grę do 121 czyli na dwa okrążenia. Warto o tym pamiętać i dobrać długość rundy do własnych preferencji.
Istnieją również tacy nieortodoksyjnie gracze, którzy proponują prowadzenia rundy według innych dość nowatorskich zasad ale o tym napiszę innym razem… 

Tagi: 53 domino
10:20, domino-gry , 53
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2