kontakt: kuba.libre
USUŃ @poczta.fm

zapiski gracza w domino

kamole

sobota, 02 marca 2019

W ciucholu na głównej ulicy mojego miasta rezyduje duże pudło z używanymi grami. Na jego dnie znalazłem komplet domina szóstkowego w pięknym, ciemnowiśniowym, drewnianym pudełku. Okazało się, że jest to gadżet reklamujący „Coronation Street“, brytyjską operę mydlaną, emitowaną nieprzerwanie od 9 grudnia 1960. W Polsce jest praktycznie nieznana. Spośród nadal produkowanych seriali jest to najdłużej emitowana opera mydlana na świecie. Dotychczas wyemitowano blisko 9800 odcinków a każdy odcinek ogląda 8 milionów widzów. Należy do gatunku zwanego kitchen-sink drama ("dramat kuchennego zlewu"), który pokazuje przede wszystkim szary żywot brytyjskiej klasy robotniczej w jej naturalnym otoczeniu, bez zadęcia, bez moralizowania, bez jakiejkolwiek pointy. W tej konwencji na pewno mieści się partyjka domina w pubie „Rovers Return“, który jest jedną z miejscówek z „Coronation Street“. Jego logo widnieje na zasuwce pudełka. Domino zostało wydane w 2010 roku. Tytułowa Coronation Street to fikcyjna ulica w Manchesterze. Pewno się tam nigdy nie wybiorę więc grając tym dominem tutaj poczuje się jakbym był tam. Cheers!

Tagi: domino kamole
21:03, domino-gry , kamole
Link Dodaj komentarz »
piątek, 16 listopada 2018

50 lat temu Philip K. Dick zapytał czytelników czy androidy śnią o elektrycznych owcach? A ja, po informacji w komentarzu do jednego z moich poprzednich wpisów, pytam czy kowboje na Dzikim Zachodzie grali w domino? Bo twórcy Red Dead Redemption II, przygodowej gry akcji osadzonej w realiach Dzikiego Zachodu, nie mają co do tego żadnych wątpliwości i możecie w niej zagrać klasycznie z dobieraniem (Draw Domino) i bez dobierania (Block Domino), w trójki (All Threes) lub w piątki (Muggins, All Fives). Gra w grze nie jest niczym nowym: w Wiedźminie można pograć w kości i to pasuje do konwencji tego stworzonego przez Sapkowskiego uniwersum. Ale westerny przyzwyczaiły nas, że kowboje grają tylko i wyłącznie w pokera. Ale to taka półprawda i legenda więc mało kto wie, że narodową grą stanu Texas jest gra karciana rozgrywana dominem o nazwie Forty-Two. Gra ta powstała jeszcze w czasach Dzikiego Zachodu i uznaję to za dowód, że domino było znana kowbojom już wówczas i tak im zostało do dziś, o czym już pisałem. Ja w RDR2 raczej nie pogram ale chętnie pograłbym dominem jakie zostało wydane jako wspierający ją gadżet:

Tagi: domino kamole
21:14, domino-gry , kamole
Link Dodaj komentarz »
piątek, 13 kwietnia 2018

W związku z androidowym wpisem przypomniał mi się pewien wątek z myśli ulotnych jaki pojawił się podczas jednego z dominowych melanżów z Kolegą Makgajwerem: co będzie gdy producent, podobnie jak w filmie „Blade Runner“, w swoim produkcie umieści zabezpieczenie, które po określonym czasie wyłączy funkcje życiowe twojego autonomicznego samochodu? Przecież już w tej chwili projektuje się tak wiele urządzeń aby psuły się po okresie gwarancji... Ale na szczęście kompletu domina to nie dotyczy! Raz zakupiony może służyć paru pokoleniom graczy. Dożywotnia gwarancja. No chyba, że dominowe kamienie będą jadalne. Na przykład z czekolady:

Tagi: domino kamole
07:53, domino-gry , kamole
Link Dodaj komentarz »
piątek, 02 marca 2018

Człowiek aby móc się zabawić i pograć musi nie mieć trosk bytowo-życiowych i jednocześnie dysponować wolnym czasem. Oczywiście łatwo to realizować na Karaibach ale na arktycznych obszarach Grenlandii, Kanady, Alaski czy Syberii? Okazuje się jednak, że Inuici (w Polsce znani jako Eskimosi) w XIX wieku grywali w grę za pomocą kości przypominających nasze domino. Na taki komplet mogło składać się od 60 do 148 kości. Pochodzący z tamtych czasów komplet znajduje się w zbiorach Muzeum Historii Naturalnej w Waszyngtonie. Takimi kompletami Inuici grywali hazardowo a stawką były zarówno drobne lecz drogocenne w ich warunkach rzeczy jak i... żony graczy. Podobno zdarzało się, że przegrana żona zasiadała do gry aby się odegrać... Świadczy to o tym, że nawet w skrajnych dla nas warunkach klimatycznych musi się znaleźć czas na odpoczynek. Czas kiedy oddajemy się zajęciom, które mogą w takich okolicznościach przyrody wydawać niepotrzebne i szalone, dziwaczne i dziecinne. Ale są nam do życia potrzebne abyśmy nie zwariowali. 

 
piątek, 17 listopada 2017

Dzięki internetowi coraz więcej projektów jest finansowanych poprzez crowdfunding czyli po polsku „finansowanie społecznościowe”. Polega ono zdobyciu funduszy na jakieś działanie poprzez drobne, jednorazowe wpłaty dokonywane przez zainteresowanych danym projektem. Jednocześnie zakłada się jakieś wcześniej ustalone wynagrodzenie dawców przez biorcę. I to różni „finansowanie społecznościowe“ od „zbiórki publicznej“. Przyjęte formy wynagrodzenia bywają różnorakie: udział w zyskach (współudział), pozyskanie dobra jakie powstanie w wyniku projektu (przedsprzedaż) lub wyświadczenie usługi na rzecz wpłacającego przez projektodawcę. Dodatkowo stosowana jest zasada „wszystko albo nic” czyli jeśli nie uda się zebrać założonej docelowo kasy, wszyscy wpłacający otrzymują swoje pieniądze z powrotem bez żadnych prowizji. Jest to również forma badania przyszłego rynku sprzedaży. I właśnie ten sposób finansowania wybrali autorzy projektu domina, o dość oryginalnej, ażurowej budowie kości:

Tagi: domino kamole
23:10, domino-gry , kamole
Link Dodaj komentarz »
piątek, 11 sierpnia 2017

Z Barcelony moja córka przywiozła mi książkę z przepisami kuchni wegańskiej. Jej autorka to Irlandka - niespełniona aktorka lecz spełniona weganka, blogerka i uznana autorka (jak na razie dwóch) książek kucharskich. Książka jest po hiszpański więc łączy moje dwie pasje: odkrywanie potraw kuchni roślinnej z domową nauką hiszpańskiego. 
Z pierwszych wakacji za właśnie zarobione pieniądze na jakie wyjechała moja córka do Bułgarii przywiozła mi domino w drewnianym pudełku. I właśnie to pudełko o rozmiar większe od kompletu jaki miało przechowywać oraz bez konkretnego zamknięcia, które chroniłoby kamienie przed opuszczaniem opakowania w czasie transportu spowodowało, że domino zamiast do grania trafiło do szuflady. Ostatnio doczekało się ono reinkarnacji: w pudełku obok kamieni idealnie mieści się składany krybidż a przed przypadkowym otwarciem zabezpiecza wykonana własnoręcznie przez moją małżonkę stosowna gumeczka. Oj będzie się grało i gotowało!

Tagi: domino kamole
09:55, domino-gry , kamole
Link Dodaj komentarz »
piątek, 02 czerwca 2017

Pisałem już, że jako duże dziecko gram w domino i lubię prezenty! Więc w tym roku z okazji Dnia Dziecka sprezentowałem sobie dwie książki. Lubię kupować książki z antykwariatu bo zawsze wierzę, że daję im kolejną szansę i jako permanentny sknera wydaje mi się również, że trafiła mi się wyjątkowa okazja cenowa. Ale w tym roku dostałem również prawdziwy prezent idealny dla dominowego gracza: domino z Baracoa. Wyjątkowy rarytas bo według darczyńcy czyli Pana z Karaibów to autentyczne rękodzieło z Kuby a nie jakiś seryjny produkt z chińskiej wtryskarki. Zostało wylicytowane ma aukcji charytatywnej, na którą przekazała ją Pani Fotograf, której zdjęcie i wpis zaprezentowałem kiedyś na tym blogu. I tak mogę podobnie jak w przypadku książek dać tym kamolom drugie, dominowe życie. Serdeczne dzięki! 

Tagi: domino kamole
22:07, domino-gry , kamole
Link Komentarze (1) »
piątek, 10 marca 2017

z wypowiedzi specjalistów od marketingu o graczach w domino:
. nikt nie gra w domino; poza moją babcią
. dominowi gracze ubierają się w lumpeksach i supermarketach, okulary kupują w aptece, noszą kalesony i halki; jedzą tylko w domu; schabowego z ziemniakami i kapustą
. w dodatku jeżdżą tylko komunikacją miejską, studiują dziennie, pracują w urzędach
. ach, nie, nie pracują; już są na głodowej emeryturze a domino kupili w sklepie „wszystko po 4 złote”
. i oni w ogóle nie mają gustu
moje pytanie:
komu Ferrari Store oferuje włoskie, ręcznie robione domino za 410$ ?

o słuchających muzyki poważnej vel klasycznej mówią tak samo...
to co powiedzą o graczu w domino słuchającym Mozarta lub Bacha?

Tagi: domino kamole
04:56, domino-gry , kamole
Link Dodaj komentarz »
piątek, 10 lutego 2017

Jako miłośnik pop artu pisałem kiedyś, że chętnie do swojej kolekcji dołączyłbym domino obrazkowe z motywami jakie stworzył Keith Haring. Nie tak dawno wpis o trzech magach zainspirowany został przez grafikę, której autorem jest Tony Mendoza. Jest to urodzony w Nowym Yorku artysta o kubańskich korzeniach rezydujący na stałe w Miami. W swoich dziełach łączy prymitywny ekspresjonizm z karykaturą. Sam swój styl definiuje jako neo art. Rubaszne postacie nakreślone grubą kreską, żywe kolory oraz motywy silnie osadzone w kulturze (latynoskiej) ulicy przypominają prace wspomnianego już Keitha Haringa. Podobnie jak on jest też twórcą murali, które obecnie stały się już jedną z atrakcji turystycznych Miami. Turyści fotografują się na ich tle a niektóre wykorzystywane są jak w telewizji jako loga lub tła. Myślę, że jego obrazki pełne ciepłego spojrzenia na życie, jakim charakteryzuje się wielu Latynosów, idealnie nadają się jako motywy na domino obrazkowe. Poniżej moja propozycja kamienia idealnego do dominowej rozgrywki w czasie zbliżających się Walentynek: 

Tagi: domino kamole
05:51, domino-gry , kamole
Link Dodaj komentarz »
środa, 01 czerwca 2016

Fajne domino obrazkowe dla dzieciaków można zrobić samodzielnie. Potrzebne są chęci, odrobina zręczności, podstawowe narzędzia, trochę materiałów z zapasów typu "przydasię" lub kupionych w składzie budowlanym...
Przykład poniżej.

Opis i więcej zdjęć: http://www.ohohblog.com/2015/09/diy-graphic-dominoes-game-for-kids.html

Tagi: domino kamole
06:37, domino-gry , kamole
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3