kontakt: kuba.libre
USUŃ @poczta.fm

zapiski gracza w domino

china

piątek, 05 lutego 2016

W chińskim domino kamienie mają swoje zwyczajowe nazwy. Kamień [3-1] nazywany jest gęś. Chińskie kamienie są czarne a część kropek jest biała a część - czerwona. Jest to nawiązanie do kolorystyki chińskiej kostki do gry, na której „jedynka” i „czwórka” są w kolorze czerwonym. Dlatego chińskie [3-1] symbolicznie przypomina gęś: czerwona kropka to noga a biała, ukośna trójka to tułów. Myślę, że bez trudu można ją znaleźć na zdjęciu poniżej.

Powyżej mamy mieszane stado gęsi a poniżej samotną gęś. Samotna gęś występuje w każdym zachodnim komplecie domina. Chiński komplet zawiera zawsze dwie identyczne kości [3-1] czyli gęsią parę.

Do dzisiejszego wpisu zainspirowały mnie powyższe dominowe, martwe natury, których autorem jest Łukasz „Zgred” Rygało. Zdjęcia pochodzą z jego bloga i są częścią fotograficznego projektu, który sam autor opisuje jako „pomysł na serię zdjęć przedstawiającą elementy różnych gier planszowych w niecodziennych zestawieniach i rolach, czasem dwuznacznych, symbolicznych, wymownych”.

piątek, 08 lutego 2013

Jutro miliony Chińczyków zasiądą do lepienia pierogów, które są tradycyjną potrawą jaką wita się Chiński Nowy Rok. Pierogi znane są tam od Epoki Trzech Królestw - czasów, w których według jednego z przekazów zostało tam również wynalezione domino - czyli od około 1800 lat. Jakieś 700 lat temu pierogi przywędrowały stamtąd do nas poprzez Ruś i dlatego ich najpopularniejsza polska odmiana nazywana jest pierogami ruskim. Przez wieki pierogi były u nas potrawą świąteczną. Staropolska tradycja ściśle przyporządkowywała określoną odmianę pierogów konkretnemu świętu lub uroczystości. Czynią tak również Chińczycy przygotowując na swój Nowy Rok pierogi nadziewane farszem z jajek i krewetek. Chiński Nowy Rok czyli pierwszy dzień chińskiego kalendarza księżycowego przypada na przełomie naszego stycznia i lutego. W tym roku jest to 10 lutego. To najważniejsze chińskie święto a także trzy dni wolne od pracy. Ale cały okres noworoczny trwa dwa tygodnie i kończy go Święto Latarni.
Domino i pierogi to rówieśnicy mający te same chińskie korzenie. Dlatego może warto zaprosić przyjaciół na wspólne lepienie pierogów a potem pograć w domino. Ponieważ w tym roku kończy się Rok Smoka a zaczyna Rok Węża proponuję na początek zagrać w Dancing Dragon a zakończyć grą White Snake.

piątek, 20 sierpnia 2010

W ostatni ”łyk-end” udaliśmy się z przyjaciółmi pod namiot. Kolega zapytał o domino chińskie. Zaproponowałem więc byśmy zagrali dominem szóstkowym w grę typu chińszczyzna. Mój wybór padł na grę spokrewnioną z inną grą prezentowaną już na tym blogu we wpisie Na ryby. I tak zaczęliśmy grać w Three Dozen (Trzy Tuziny).  Jak większość gier w chińskie domino pierwowzór jest hazardową grą w karty. Nazywa się Tjak-Ma-Tcho-Ki (czyli gra w trzy pary) i żeby było ciekawie jest to gra koreańska. Domino chińskie dotarło bowiem jako komplet kamieni w praktycznie niezmienionej formie do krajów ościennych w tym również do Korei. Co ciekawe powstawały tam nowe gry. Ale podobnie jak w Chinach także w Korei grano w domino "na kasę". Przy "grze w trzy pary" ważne jest jak utworzono zwycięską parę. Gracz, który dobrał kamień z talonu i utworzył trzecią parę - zwyciężał i inkasował od każdego przeciwnika ustaloną stawkę. Jeżeli trzecią parę utworzył za pomocą kamienia odrzuconego przez poprzedniego gracza – cała należną wygraną wypłacał tylko gracz, który odrzucił kamień (czyli płacił za siebie oraz za pozostałych). Mnie gra Three Dozen przypomina znaną z dzieciństwa karcianą "grę w kuku" dlatego na mojej stronie zaproponowałem, że nazywać ją po polsku Chińskie Kuku. Ale nazwa ta nie przyjęła się w mojej rodzinie. Ze względu na identyczną mechaniką tworzenia meldunków jak przy grze Fishing nazywamy  ją również „grą w rybki” (czyli dwie różne gry mają podobną nazwę co w świecie domina jest często spotykane).

Gra w trzy pary

sobota, 24 kwietnia 2010

W Chinach domino, jak wierzyć historii, znane jest od ponad 1000 lat. Ale chińczycy używają domina do gier, które my klasyfikujemy jako gry w karty. W Polsce gry w karty dominem są zupełnie nieznane. Ale na świecie gra się dominem szóstkowym w parę dominowych karcianek. Osobiście nie lubię grać w karty (i dlatego gram w domino). Ale grywałem w dominową karciankę, którą nazywaliśmy "grą w rybki". Fishing (Na ryby) jest to moja adaptacja chińskiej gry w dominoTiu U (Łowienie ryb). Gra ta troszeczkę przypomina grę w kuku. Jest to fajna gra rodzinna ale polecam ją również jako grę typu "filler". Pomimo, że Tiu U może wydawać się grą dla dzieci to chińczycy grają w nią "na kasę". I jest to kolejna różnica między podejściem do domina Wschodu i Zachodu. Chińczycy grają w domino na pieniądze a my na punkty. Jak sądzisz, który sposób gry wywołuje większe emocje?