kontakt: kuba.libre
USUŃ @poczta.fm

zapiski gracza w domino

na solo

piątek, 03 marca 2017

Na blogu z regułami gier w domino pojawiły się zasady gry Klondike (Fortepian). Jest to samotnik (pasjans dominowy) czyli rodzaj łamigłówki dla jednej osoby. Losowo utworzony układ początkowy należy zgodnie z przyjętymi regułami przetransponować na uporządkowany układ końcowy. Chodzi więc mniej więcej o to samo co w układankach typu Kostka Rubika. Podczas ostatniego dominowego pojedynku z Kolegą Makgajwerem, dostałem od niego w prezencie Gear Cube:

Gear Cube wymyślił Oskar van Deventer, holenderski konstruktor łamigłówek, na podstawie pomysłu Brama Cohena (tego samego, który wymyślił BittTorrent). Prototyp zaprezentowano w 2009 roku jako Caution Cube a już w 2010 roku kostka weszła do sprzedaży. Moja kostka ma naklejki jakie zaprojektował Tony Fisher (brytyjski twórcy łamigłówek oraz autor modyfikacji Kostki Rubika). Wbrew pozorom rozwiązanie Gear Cube jest o wiele łatwiejsze niż ułożenie Kostki Rubika. Jednakże nieuporządkowana prezentuje okazale się jako bardzo skomplikowana łamigłówka. Jej odmiany późniejsze to Gear Cube Extreme oraz Gear Cube Ultimate.

niedziela, 07 czerwca 2015

Pewien brytyjski eurodeputowany zamieścił zdjęcie pokazujące jak pewien ekscentryczny polski polityk w czasie obrad Parlamentu Europejskiego stawia sobie pasjansa (na laptoku oczywista). A przecież to polska tradycja polityczna. Stefan Żeromski tak opisywał swoje spotkanie z Zakopanego w 1909 roku z naonczas biednym socjalistą Józefem Piłsudskim:
“To była proletariacka mizeria… Zastałem go siedzącego przy stole, stawiającego pasjansa. Siedział w kalesonach, bo jedyną parę spodni, jaką posiadał, oddał właśnie krawcowi do zacerowania dziur (…) założyłem sobie [powiedział Piłsudski], że jeśli mi ten pasjans wyjdzie, to będę dyktatorem Polski".
A było to krótko po tym jak na czele bojowników z PPS, późniejszy Komendant i Marszałek dokonał skutecznego napadu na wagon pocztowy, przewożący 200 tysięcy carskich rubli z Kongresówki do Sankt Petersburga. Aż czterech z uczestników tej kowbojskiej eskapady zostało później premierami naszego odrodzonego państwa.
Sposoby finansowania działalności politycznej w Europie zmieniły się cokolwiek ale i tak strach się bać o czym marzył sobie na brukselskim bruku, gdy mu pasjans wyjdzie, nasz „wieczny“ kandydat na prezydenta!
Przy okazji polecam oczywiście dominowego pasjansa-samotnika o nazwie Luzon, którego niedawno reaktywowałem na moim blogu.

piątek, 15 października 2010

O układance dominowej zwanej Dominosa już pisałem. W Polsce znana jest ona jako Deduktomino i w swojej podstawowej, opatentowanej wersji to układanka, w której używa się pełnego kompletu domina szóstkowego. Dla jednych jest to zadanie zbyt trudne a dla innych zbyt łatwe. Początkującym radzę więc rozpoczęcie zabawy od użycia domina trójkowego (czyli od 0 do 3 kropek), które zawiera tylko 10 kamienie. Zaś wytrawni łamigłówkowicze mogą użyć domina dziewiątkowego.

Obecnie aby pograć w Deduktomino nie potrzeba nawet kompletu domina. Dominosa jest bowiem dostępna jako układanka on-line na wielu portalach internetowych. Ja grałem na www.pl.puzzle-dominosa.com. Strona tworzy zadania od domina trójkowego do domina dwudziestkowego. Puryście dominowi mogą użyć strony do generowania zadań, które potem rozwiązują tradycyjnie czyli układając zwykłe kamienie domina.

16:27, domino-gry , na solo
Link Dodaj komentarz »
sobota, 18 września 2010

Dwa tygodnie spędziłem w Budapeszcie prowadząc szkolenia z obsługi pewnego programu komputerowego. Ze względu na barierę językową udawałem, że prowadzę je po angielsku a oni udawali, że jarzą to co im zapodaję w „tym” angielskim. Na szczęście „okienkowe” programy większość ludzi obsługuje intuicyjnie. Stało tak dzięki Pasjansowi (ang. Solitaire), który po raz pierwszy wszedł w skład „windy” w 1990 roku! Jego autor niejaki Wes Cherry stworzył go jako stażysta i nie otrzymał za niego żadnej kasy. Gra miała przyzwyczaić użytkowników do interfejsu okienek a zwłaszcza do metody „przeciągnij i upuść” używanej do przenoszenia kart. Pasjans bawiąc uczył. Szybko stał się on jednak "legalnym" sposobem na biurową nudę albo chwilą relaksu w natłoku codziennych obowiązków. Według tygodnika Time Pasjans jest jedną z przyczyn spadku produktywności pracowników biurowych od chwili rozpowszechnienia się „okienek”.

Mało kto wie, że "okienkowy" pasjans znany był już naszym prababkom po nazwą Mały Fortepian (lub Klondike). Pasjanse stały się szczególnie popularne we Francji tuż przed rewolucją francuską w dwóch środowiskach: znudzonych dam dworu oraz… więźniów. W całej Europie, również w Polsce, stały się one popularne w czasach Napoleona Bonaparte. Sam Julek Słowacki w listach do matki umieścił szczegółowe instrukcje wielu pasjansów. Namiętnym wielbicielem pasjansów był marszałek Piłsudski a jeden z nich przed wojną zaczęto nawet nazywać pasjansem Piłsudskiego.

Oprócz kart również zestaw domina może z powodzeniem posłużyć do "postawienia pasjansa". Pasjanse dominowe wymagają podobnie jak karciane zarówno szczęścia jak i umiejętności. Jest ich o wiele mniej niż karcianych a ich listę znajdziesz w dziale Samotniki czyli pasjanse dominowe.

Pasjans

20:13, domino-gry , na solo
Link Dodaj komentarz »
sobota, 11 września 2010

Pisałem już, że Węgry w temacie gier kojarzą mi się z kostką Rubika. Układałem ją w młodości. Tegorocznej zimy po wielu latach temat powrócił. Z nudów (3 tygodnie L4) znalazłem instrukcję w internecie.  Dzięki temu bez trudu ułożyłem kostkę, jaką kupiła kiedyś w sklepie typu „wszystko za 4 złote” moja córka. Zaimponowałem tym córce. Potem w czasie „dugiego łykendu majowego”  okazało się, że młodociani  synowie moich znajomych są fascynatami speedcubingu. A myślałem, że to temat dawno wymarły…

Przyznaję się, że kostka Rubika jest jedną z niewielu łamigłówek jakie mnie zainteresowały. Bo nie jestem fanem tego typu zabawy. Mam jednak świadomość, że istnieją miłośnicy tego typu rozrywek z użyciem domina. Jedną z najstarszych znanych układanek tego typu jest Dominosa. Wiele źródeł podaje, że wymyślił ją  niejaki O.S. Adler  w 1874 roku. Jej nazwa powstała poprzez połączenie słowa domino i inicjałów twórcy. W 1893 roku grę Dominosa opatentował w Niemczech niejaki Richard Osa (German Reichs-Patent-Nr 71539). Okazuje się, że to jedna i ta sama osoba. O.S. Adler to pseudonim jakiego używał Richard Osa. Jednak w Polsce gra znana jest jako Deduktomino. Inną ciekawostką jest to, że Martin Gardner (uznany ekspertów w świecie gier planszowych) w swojej książce „Cyrk matematyczny” z 1979 roku stwierdził, że grę wymyślił… Lech Pijanowski.

Dominosa

Zasady gry: z kamieni domina  układamy prostokąt; potem rysujemy go zastępując oczka liczbami i usuwając granice między kamieniami; zabawa polega na odtworzeniu granic pomiędzy kamieniami domina, z których ułożono prostokąt;  bardziej szczegółową instrukcję znajdziecie we wpisie Dominacja domina na Łamiblogu.

16:57, domino-gry , na solo
Link Dodaj komentarz »