kontakt: kuba.libre
USUŃ @poczta.fm

zapiski gracza w domino

więcej kropek

piątek, 03 lutego 2017

Do mojej kolekcji chętnie dołączyłbym domino ósemkowe czyli takie które posiada kamienie z oznaczeniami do 0 do 8. Ale takiego domina brak w ofercie współczesnych producentów zestawów do gry w domino. Można kupić domino szóstkowe, dziewiątkowe, dwunastkowe, piętnastkowe a nawet osiemnastkowe jak również chińskie lub komplety do gier specjalnych takich jak Spinner. Kiedyś domino ósemkowe można było kupić, świadczą o tym pojedyncze egzemplarze na aukcjach internetowych. Wiele z nich to antyki pochodzące z XIX wieku, kiedy takie domino było w powszechnym użyciu, głównie na terenie ówczesnych Austro-Węgier. Dlatego obecnie nazywa się je Dominem Austriackim.

piątek, 14 marca 2014

Tydzień temu w Dzień Kobiet zagraliśmy w Domino Kubańskie w mojej ukochanej konwencji czyli „baby na chłopy“. Ostatni raz z gospodarzami spotkania graliśmy prawie 9 lat temu podczas wakacji w Chorwacji. Jednak tym razem moim partnerem był nie mój stary przyjaciel z lat szkolnych lecz jego syn - sympatyczny i rezolutny siedmiolatek. I tylko on zachowywał się przy stole jak prawdziwy Kubańczyk. Obie panie (jego mama i moja żona) oraz ja zachowywaliśmy się jak na Europejczyków przystało dostojnie i powściągliwie. A młody człowiek grał całym sobą. Cieszyły go dobre zagrania ale nie rozpaczał po nieudanych. Głośno komentował zagrania innych i swoje. Grał szybko, intuicyjnie i dość pewnie jak na debiutanta przy dominowym stole. To on był prawdziwą gwiazdą tej rozgrywki pomimo tego, że pojęcie gry partnerskiej i szeroko pojęta kooperacja między partnerami obecnie jest dla niego czymś całkowicie abstrakcyjnym. Więc strzeżcie się Panie bo oto nachodzi nowy „miszcz“, który ze starym dominową wygą (czyli mną) da Wam w przyszłości popalić. I nie pomoże Wam doping w postaci kolejnych lampek wina...

piątek, 28 lutego 2014

Corocznie w pobliżu gali rozdania Oscarów odbywają się liczne imprezy towarzyszące. Jedną z nich jest turniej w domino. Szczerze powiedziawszy byłem zaskoczony, że specjalne komplety domina jakimi się tam grywa zaprojektowały dwie lale z zdjęcia poniżej. Czarnulka to Daya Fernandez, która pracowała przy licznych produkcjach filmowych w Hollywood m.in. jako asystentka producenta ale również przy okazji zagrała kilka filmowych epizodów. Pomysł dominowej gali podsunął jej fakt, że gwiazdy filmowe często urządzają w swoich luksusowych posesjach "game night". Jej wybór padł na domino bowiem jej najlepszą przyjaciółką jest Penelope Cruz, która jako wielka miłośniczka gry w Domino Meksykańskie urządza "dominowe noce". Blondi to Inge Theron specjalistka od public relations a prywatnie kuzynka Charlize Theron. Dlatego nie dziwi mnie fakt, że pierwszy oscarowy turniej domino w 2008 roku wygrała właśnie Charlize Theron.
W tym roku turniej odbył się wczoraj i ze znanych mi aktorów wbili na niego Omar Epps i Gerard Butler. Wjazd na solo kosztował 1000$ a ekskluzywna vipowska wejściówka dla szóstki graczy okrągłe 10000$. Mnie jednak bardziej kto wygrał dominowe zmagania interesuje, kto i za ile wylicytował pobyt na prywatnej wyspie. Oczywiście cały dochód z imprezy pójdzie na cele charytatywne pod hasłem "Giving hope to Haiti".   

Komplet jakim grają gwiazdy to wariant gry Mexican Train. Jak poinformował mnie niedawno pan Michał Stajszczak firma Tactic oferuje już takie komplety w hurtowej dystrybucji w Polsce.

piątek, 13 września 2013

Dwie godziny przed zachodem słońca na stoliku przed legendarnym barem Beczka na Kubalonce pojawiło się domino dwunastkowe. I zaczęliśmy grać w Kurzą Stopę!. Szybko okazało się, że nasz znajomy i jego partnerka grają według odrobinę innych zasad niż reszta. Trochę to dziwne bo zasad gry nauczył się właśnie od nas parę lat temu. Różnice to wynik tradycyjnej formy przekazu stosowanej przy domowej nauce gier towarzyskich. Stosowany wówczas proces nauczania jest wszakże mało sformalizowany. Reguły tłumaczy się ustnie dość pobieżnie lub też nie tłumaczy się ich w ogóle oczekując, że przyszły gracz nauczy się prawideł podpatrując grę innych. Łatwo w takim przypadku o pewne uproszczenia oraz przekłamania. Po jakimś czasie nowy gracz zaczyna grać samodzielnie i sytuacje sporne, z którymi nie spotkał w czasie nauki, rozwiązuje przez analogię do innych znanych mu gier. Niekoniecznie zgodnie z zasadami oryginału. A potem neofita uczy gry kolejną osobę. Ona też coś przekręci itd. Fama crescit eundo. I chyba z tradycyjnymi grami "bez prądu" jest podobnie jak z plotką: mogą transformować za sprawą oralnej dystrybucji.środa, 12 grudnia 2012

12.12.2012 to idealny dzień aby promować domino dwunastkowe. To aż 91 kamieni posiadających oznaczenia od 0 do 12 kropek. Sprzedawane jest na ogół jako komplet do gry w Mexican Train. Dlatego w skład zestawu do takiej gry oprócz kamieni wchodzi "stacja" oraz "markery" najczęściej w formie malutkich różnokolorowych lokomotywek. Pięć lat temu modę na tę grę lansowały gwiazdy Hollywood: Salma Hayek i Penelopa Cruz. Wydano wówczas gwiazdorską odmianę tej gry o nazwie Hollywood Domino. Ale dominem dwunastkowym w zasadzie można grać we wszystkie gry ze spisu gier dominem szóstkowym. Gra większymi zestawami ma po prostu sens gdy do gry zasiada od 6 do 10 osób. W większym gronie polecam grę dominem dwunastkowym w Kurzą Stopę! (Chicken Foot). Domino dwunastkowe to idealny zestaw kamieni, do którego w świąteczne popołudnie może zasiąść  trzypokoleniowa rodzina, czekając na dymiące ciasto i gorącą czekoladę dla młodszych a grzane wino dla starszych...  

piątek, 09 grudnia 2011

Gry są obecnie chętnie kupowane jako prezent pod choinkę i dlatego przed świętami pojawia się wiele nowych gier jak również wznawiane są stare, sprawdzone tytuły. W 2008 roku pojawiła się w USA nowa gra skierowana do fanów domina. Pomimo, że „prawdziwy planszówkowiec” unika klasycznych gier to na GamesFanatic.pl pojawił się wówczas wpis na temat tej gry sprowokowany jej promocją z udziałem gwiazd Hollywood takich jak Salma Hayek czy Penelope Cruz (o czym pisałem w artykule na mojej stronie). Obie panie będące przyjaciółkami w zaciszu swych gwiazdorskich posiadłości grają ze swoimi przyjaciółmi w rodzinną grę dominem dwunastkowym znaną jako Mexican Train (lub Mexican Domino). Mając takie wsparcie firma Parker Brothers (Hasbro) wydała grę będącą wypasioną wersją Domina Meksykańskiego pod nazwą Hollywood Domino. Wracając jednak do wpisu na GamesFanatic.pl: czy chętniej kupisz grę Hollywood Blockbuster (jej autor Reiner Knizia to uznany „wymyślacz gier” w planszówkowym świecie) czy też Hollywood Domino, w które grywa Salma Hayek? W przeciwieństwie do autora wpisu ja wybrałbym domino. Z drugiej strony: czy żeby zagrać w Domino Meksykańskie potrzebny jest taki gwiazdorski (czytaj: drogi) komplet? Ważniejsze jest dobre towarzystwo i wtedy obejdziemy się bez podkładki centrującej a w roli markerów świetnie sprawdzą się drobne monety, szczególnie takie jakie pozostają po wakacjach za granicą.

Salma

sobota, 13 sierpnia 2011

Pod koniec XX wieku powstała i stała się popularna gra o ciekawie brzmiącej nazwie Chicken Foot (Kurza Stopa!). Udowodniła ona, że i współcześnie są ludzie, którzy potrafią wnieść coś nowego w świat tradycyjnego i "starego" domina. Za twórców tej gry uważa się amerykańskie małżeństwo Betty i Louis'a Howsley'ów. Ci pasjonaci tradycyjnych, rodzinnych gier planszowych i karcianych, grywając ze znajomymi gdzieś wśród teksańskich jezior, wpadli na pomysł nowej gry w domino. Używali do niej domina dziewiątkowego z kolorowymi kropkami, które ułatwiają dopasowywanie kamieni. Ponieważ gra się podobała, zaczęli w lokalnym sklepiku sprzedawać komplety domina z ręcznie malowanymi kropkami wraz z oryginalną instrukcją. Obecnie Puremco (jedna z największych firm zajmujących się sprzedażą domina na świecie) ma w swojej ofercie komplety do tej gry sprzedawane pod zastrzeżoną nazwą ChickenFoot®. 

ChickenFoot

zobacz również: Chicken Foot czyli Kurza Stopa!, Kurza Stopa!, domino dziewiątkowe, Chickie

piątek, 03 czerwca 2011

Dla wszystkich miłośników wieloosobowego, rodzinnego grania w stylu Mexican Train i Chicken Foot mam dobrą wiadomość. W regularnej sprzedaży pojawiło się w Polsce domino piętnastkowe. To oficjalna informacja od pana Michała Stajszczaka właściciela hurtowni Rost. Jest to kolejny zestaw do gry w domino, który znajduje się  w ofercie tej firmy. Najprawdopodobniej będzie do kupienia w sieci sklepów z grami Graal oraz w sklepie internetowym Planszomania. Chyba do tej pory nikt go w Polsce nie sprzedawał (może poza pojedynczymi egzemplarzami na allegro). Chociaż podobno pojawiło się kiedyś na wyprzedaży w sklepach Auchan.

Oferowane domino piętnastkowe to 136 kamieni z kolorowymi kropkami o wymiarach 48x24 w  plastikowym pudełku (185x160x70). Takim dominem bez trudu można pograć w 12 osób. Godne polecenia tym, którzy szukają rodzinnej gry na wakacje.

domino 15

piątek, 29 października 2010

Mój przyjaciel, z którym grywam w domino skończył niedawno 18 lat + VAT. Grupa naszych wspólnych znajomych przydzieliła mi misję zakupu wspólnego prezentu. Kupiłem więc domino dwunastkowe. Gra w domino, do której niezbędny jest tak duży komplet domina (91 kamieni) to Mexican Train czyli Kolej Meksykańska. W sezonie 2007-2008 modę na tą grę lansowały gwiazdy Hollywood. Do najbardziej zapamiętałych fanek tej gry należą Salma Hayek i Penelopa Cruz, prywatnie wielkie przyjaciółki. Oczywiście wraz z nimi grają inne gwiazdy m.in. Demi Moore i Ashton Kutcher, Bruce Willis czy Lucy Liu. Firma Hasbro wydała więc w 2008 roku nieco podpicowaną wersję tej gry pod nazwą Hollywood Domino. Promowały ją turnieje w gwiazdorskiej obsadzie o czym pisałem w artykule na mojej stronie. Ponieważ można kupić już u nas domino dwunastkowe (jak widać na załączonym obrazku) zapraszam wszystkich do lektury artykułu Domino Meksykańskie.

tuzin kropek