kontakt: kuba.libre
USUŃ @poczta.fm

zapiski gracza w domino
piątek, 03 lutego 2017

Do mojej kolekcji chętnie dołączyłbym domino ósemkowe czyli takie które posiada kamienie z oznaczeniami do 0 do 8. Ale takiego domina brak w ofercie współczesnych producentów zestawów do gry w domino. Można kupić domino szóstkowe, dziewiątkowe, dwunastkowe, piętnastkowe a nawet osiemnastkowe jak również chińskie lub komplety do gier specjalnych takich jak Spinner. Kiedyś domino ósemkowe można było kupić, świadczą o tym pojedyncze egzemplarze na aukcjach internetowych. Wiele z nich to antyki pochodzące z XIX wieku, kiedy takie domino było w powszechnym użyciu, głównie na terenie ówczesnych Austro-Węgier. Dlatego obecnie nazywa się je Dominem Austriackim.

piątek, 27 stycznia 2017

Mrozy dochodzące do ponad 50 stopni, nieustanne, czasami wielodniowe  ciemności, wszechobecny brudny śnieg, lodowaty wiatr  wyjący całymi nocami wśród labiryntu blokowisk, zapach siarki unoszący się nieustannie w powietrzu… To nie zakazane miasto-widmo z filmy albo gry komputerowej z Riddickiem - antybohaterem w goglach spawacza. To Norylsk. Został zbudowany na chwałę Kraju Rad  przez więźniów łagrów w latach 30. XX wieku aby wydrzeć z wiecznej zmarzliny i przerabiać ogromne ilości metali m.in. miedź, nikiel, kobalt, platynę i pallad. Obecnie znajduje się tam największy na świecie zakład wytopu metali ciężkich - Norilsk Nikiel. Jest to największe miasto (130 tysięcy mieszkańców) wysunięte najdalej na północ naszej półkuli. Oficjalnie z uwagi na ewentualne ataki terrorystyczne to miasto zamknięte dla obcokrajowców, co pozwala skutecznie ukryć prawdziwe rozmiary tamtejszej katastrofy ekologicznej. W zeszłym roku płynąca niedaleko miasta rzeka zmieniła kolor na czerwony. Zresztą zimą miasto jest całkowicie odcięte od świata (nie prowadzi tam żadna droga lądowa ani linia kolejowa) więc nikt nie może ani przyjechać ani wyjechać. Mieszkańcy żyje się tam jak kolonizatorzy na obcej planecie. Dodatkowo efekt cieplarniany powoduje, że wieczna zmarzlina zaczyna się roztapiać i może pochłonąć zbudowane na niej budowle zakazanego miasta. To wystarczy żeby mieć tam permanentną depresję i samobójcze myśli. Nie wiem czy w takich okolicznościach przyrody potrafiłbym się skupić przy grze w domino jak to czynią miejscowi podobnie jak kosmiczni kowboje z filmowej opowieści o Riddicku.

Autorką zdjęcia, które było inspiracją do dzisiejszego wpisu, jest Elena Czernyszowa i jest one częścią jej fotograficznego projektu Days of Night – Nights of Day, na podstawie którego wyprodukowała też krótkometrażowy film dokumentalny „The Hidden City”.

piątek, 20 stycznia 2017

Wybrałem się w wirtualną podróż do Republiki Dominikany, jednego z najbardziej zdominowanych krajów świata, za sprawą książki „Święto Kozła“, którą napisał Mario Vargas Llosa. Trochę dlatego, że ostatniego noblisty to nie ma za bardzo co czytać (czekam kiedy Oskary będą dawać za filmy na jutubie) a trochę przez „Rozmowę w Katedrze“, którą przeczytałem bo według jednej z internetowych recenzji w „Polsce lat 70. ta powieść spełniała oczekiwania, których wówczas nie mogła spełnić literatura polska! Czytano tę książkę jako opis polskiej rzeczywistości, a cenzura tego nie zauważyła!“ Czy podobnie będzie ze „Świętem Kozła“? Dla mnie głównym motywem książki jest udany zamach na Rafaela Trujillo, suwerena rządzącego Dominikaną w latach 1930-1961. Autor przedstawia go, podkreślając jego fascynację „Quo vadis“, jako Cezara z Karaibów, seksualnego rozpustnika i krwawego hegemona, który swoich wrogów wrzucał na pożarcie rekinom zamiast lwom. Wątek, spinającej klamrą całą książkę wzorowany na biblijno-mitologicznej opowieści, w której wierny wyznawca składa Bogu w ofierze swe dziecko, czyni z Rafaela Trujillo dominikańskiego boga. A przecież przez ostatnie dziesięć lat swego żywota nie sprawował on żadnej państwowej funkcji. Wszystkie urzędy w państwie obsadził rodziną oraz wiernymi sobie akolitami aby zręcznymi intrygami sterować całym narodem. Był po prostu El Jefe. Zanim jednak zdążył podpalić tę karaibską wyspę jak Neron Rzym, przebiegli Jankesi, którzy nie chcieli żeby na wyprzedaży po pożarze władzę przejęli komuniści jak na pobliskiej Kubie, podpuścili paru prawicowych patriotów, którzy go skutecznie zabili. Lecz to nie oni stali się beneficjentami tego zamachu lecz Joaquín Balaguer ówczesny marionetkowy Prezydent Dominikany. Gdy bohaterka wątku biblijno-mitologicznego po 30 latach od swoje ucieczki odwiedza Dominikanę dr Balaguer jest znowu prezydentem. Po raz kolejny. W sumie był prezydentem przez 24 lata lecz wiele wskazuje na to, że niejedne wygrane wybory były prawdopodobnie sfałszowane. Z lat 60. pochodzi wyborcze domino, którego pudełko zdobi portret Balaguera oraz jego hasło wyborcze a na kamieniach zamiast mydła jest również jego portret.   

Jeżeli mój dekadencki i nihilistyczny wpis nie przekonał Cię do lektury polecam Cień dyktatora czyli zapis rozmowy-wywiadu dwóch miłośników Dominikany.

piątek, 13 stycznia 2017

Pod koniec 2016 roku w dniu swoich 26 urodzin Magnus Carlsen, o którym już kiedyś pisałem, został ponownie Szachowym Mistrzem Świata. Swego czasu promował on mini-szachy o nazwie Chess Attack. W zasadzie była to odmiana Szachów Gardnera ale rozgrywana na planszy 5x6. W 1962 roku Martin Gardner, znany dziennikarz popularnonaukowy zajmujący się matematyką rozrywkową, zaproponował wariant szachów na planszy 5x5. W grze tej zachował znany z klasycznych szachów schematu ustawienia bierek ale bez rezygnacji z jakiegokolwiek rodzaju figury. Zakładał on  grę w według klasycznych reguł. Dopiero w praktyce gracze wprowadzili ograniczenia zabraniając: posunięcia pionka w pierwszym ruchu o dwa pola do przodu , bicia w przelocie oraz roszady. W Szachach Gardnera gracz rozpoczynający rozgrywkę ma mniejsze szansę na przegranie rozgrywki. Dlatego pozwalając dziecku grać białymi, dajemy mu większą szansę na wygraną.

W 1956 w napisany został pierwszy program komputerowy do gry szachy dla prakomputera znajdującego się w amerykańskim laboratorium do badań na bronią atomową w Los Alamos. Aby dostosować grę do możliwości ówczesnego kompa grę zredukowano do planszy 6x6 i zrezygnowano całkowicie z gry gońcami. Dzięki temu komputer zamiast myśleć nad jednym ruchem 3 godziny robił to w zaledwie 12 minut.

W XXI wieku nieczęsto możemy sobie pozwolić na luksus długiej szachowej rozgrywki. Dla zalatanych powstały warianty szachów na planszach 5x5, 5x6 lub 6x6, których partia zajmuje 10-20 minut czyli tyle co przerwa na kawę. Takie szachy sprawdzają się podczas nauki dzieci ruchów figur szachowych. Dla młodego gracza niezbyt długa rozgrywka nie jest nużąca a końcówka szybka i emocjonująca. Dlatego tym wszystkim, którzy grę w domino uważają za podłą i mizerną, jako alternatywę „gry typu filler” polecam w czasie nadciągających zimowych ferii poznać zasady gier w mini-szachy czyli szachy jako gra na waflu.

Tagi: domino szachy
05:04, domino-gry , varia
Link Dodaj komentarz »
sobota, 07 stycznia 2017

Podobno było czterech króli-magów czyli idealnie do rozgrywki w Latino Domino. Ale jeden poszedł na skróty... A może to wolne miejsce czeka na Ciebie? Tylko w ten łikend uważaj żebyś nie zamarzł jak ja w Wielkim Mieście gdzie zawitałem aby zaliczyć Bal w Operze... może to Zemsta Nietoperza?

Tagi: domino
11:22, domino-gry , stoliki
Link Dodaj komentarz »
piątek, 30 grudnia 2016

Imitacje powstają wszędzie tam gdzie brakuje kasy lub coś jest zakazane. Wegetariańscy neofici sięgają po potrawy, które choćby tylko z nazwy, są surogatami mięsnych. Flaki z boczniaków, hot-dog z marynowaną marchewką, pasztet z kalafiora, mielone z ciecierzycy, parówki sojowe, tofucznica, seleryba. W dominowym świecie znane są imitacje gier w karty. Najbardziej znana to Forty-Two, narodowa gra stanu Texas, którą zrodził purytański zakaz gry w karty. Przy okazji sprowokowanego przeze mnie rodzinnego wieczoru gier stolikowych gdzieś na skraju lasu, dopiero-co-młodzieńcom zamiast jakieś familijnej planszufki zaproponowałem partię męskiego pokerka. Oczywiście na żetony, których przepiękny kuferek pożyczyłem rozmyślnie do Ekstrawaganckiej Ciotki. Grając na stole dopiero co obciągniętym kraciastą ceratą zrozumiałem, że w pokera przystoi grać tylko i wyłącznie kartami. Oczywiście tylko na żetony lub ćwierćdolarówki jak kowboje w domku na prerii. Dlatego ostatecznie zrezygnowałem z przeniesienia na mój blog z regułami, zasad gier pokerowych rozgrywanych dominem, które były na mojej starej stronie. Dlatego mimo postępującego we mnie wegetarianizmu w czasie Świąt zjadłem karpia miast jakiś roślinny erzac doprawiony sosem sojowym i nori. Reddite ergo quae sunt Caesaris Caesari et quae sunt Dei Deo.
A przecież nie trzeba grać w domino pokera na kasę:piątek, 23 grudnia 2016

w czasach kiedy najlepszym przyjacielem stał się telewizor są tacy, którzy zasiądą do wieczerzy aby podzielić się dostępem do sieci:

lekarstwem na to ma być stół z powyłamywanymi nogami czyli blat oparty na udach współbiesiadników, który zmusi ich do kooperacji i bycia razem:

taki stół sprawdza się również podczas gry w domino:

na takim stole w kości grywali już starożytni Rzymianie:

obrazki:
[1] autorem karykatury jest Paweł Kuczyński
[2] Sati Tala czyli blat dla dwojga zaprojektowali Tany Jarus i Sagie Grunhaus
[3] uliczne dominowanie w Trynidadzie (Kuba)
[4] fresk z Pompei

05:52, domino-gry , stoliki
Link Dodaj komentarz »
piątek, 16 grudnia 2016

Jako przeciwnik hazardu dopuszczam też inne rozwiązania „płatności” przy grze w domino. Skoro, jak pisałem poprzednio, biedni kowboje grają na ćwierćdolarówki to na jakie stawki grają ci nadziani tacy jak choćby Willie Nelson? Otóż w dominowym pojedynku pomiędzy tym królem kowbojskiej muzyki a znanym amerykańskim aktorem Owenem Wilsonem stawką były włosy. Owen, posiadacz imponującej blond grzywy, gdyby był przegrał to ogoliłby się na łyso a Willie jako przegrany miał ściąć swoje indiańskie warkocze. Przegrał Pan Nelson a swoją porażkę skomentował tak: „To tylko włosy”. Słowo się rzekło, kobyłka u płota…kowboje lubią czerwone domino...

piątek, 09 grudnia 2016

W pełni podzielam zdanie jakie usłyszałem niedawno, że „bukmacherka to diabeł”. Ale w pewnych obszarach kulturowych gra na małe stawki jest  powszechna i akceptowalna. Jak to mawiał Św. Ambroży: Si fueris Romae, Romano vivito more. Dlatego nawet znany ze swojego ultrakatolickiego światopoglądu Bosonogi Podróżnik w swoim domku na prerii grywa w domino na kasę. Usprawiedliwia to tak:
Tu we wszystko zawsze gra się na pieniądze, ale te pieniądze nigdy nie są duże. Bo nie chodzi o zarobek kosztem sąsiada, lecz o emocje - zdecydowanie zdrowsze, lepsze, radośniejsze przy małych kwotach. Kiedy na stole pojawia się zbyt dużo forsy, wówczas do gry wchodzi nieproszony gość: niepokój, a czasami nawet Strach Bankruta. Dlatego my tu gramy na "kłodry", czyli ćwierćdolarówki i umowa jest taka, że każdy wykłada na stół tylko jedną garść monet - tyle ile uzbierał przez tydzień w samochodzie, w pojemniku na kubek z kawą.
Domino przywiezione z Dominikany zagościło na kowbojskim stole Bosonogiego Podróżnika bo nie bało się hulającego po werandzie wiatru oraz dało radę plamom z jedzonej palcami piątkowej, wegetariańskiej pizzy…

Ale jak widać powyżej kowboje nie zawsze grają w stylu „cash only”.

piątek, 02 grudnia 2016

W książce „Kocia kołyska“ stolica San Lorenzo, fikcyjnego państwa na karaibskiej wyspie, nazywa się Bolivar „na cześć Simóna Bolívara, wielkiego południowoamerykańskiego idealisty i bohatera“. Bo Simóna Bolívar to bohater nie tylko jednego kraju, ale całego kontynentu, który w czyn wprowadził marzenie o wyzwoleniu Ameryki Południowej spod panowania Hiszpanów. Na jego cześć jedno z państw, które powstało w wyniku tych wydarzeń, nazywa się Boliwia. W Wenezueli, nazwisko Bolívara nosi miejscowa waluta, główny plac w każdym mieście, kilkaset wiosek, jeden z regionów administracyjnych oraz najwyższy szczyt a pełna nazwa tego kraju to Boliwariańska Republika Wenezueli. W jednym z miast Wenezueli na muralu Hugo Chávez oraz Simóna Bolívar grają więc w domino przeciwko parze Alí Primera - Fidel Castro. Były lider narodowy Wenezueli, prezydent Chávez nie krył swojej admiracji dla Bolívara, uważając się za jego polityczno-społecznego sukcesora. Na muralu podkreśla to fakt, że Bolívar odziany jest w koszulkę z „oczami Cháveza“, politycznym logotypem jakim posługują się i obecni wielbiciele byłego wenezuelskiego prezydenta. Alí Primera to legenda wenezuelskiej pieśni zaangażowanej społeczno-politycznie. Ale co tam robi Fidel Castro, który dopiero co dołączył do elitarnego grona „wiecznie żywych“?
Kurt Vonnegut w „Kociej kołysce“ przedstawił jak śmierć dyktatora władającego jedną z karaibskich wysp wpłynęła na losy całego świata. Mam nadzieję, że po odejścia El Comandante czyny jego następców nie zmrożą nas... in saecula saeculorum.

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 39