kontakt: kuba.libre
USUŃ @poczta.fm

zapiski gracza w domino
piątek, 03 grudnia 2010

W jednym z poprzednich wpisów informowałem o nowej karciance dominowej na mojej stronie. Chciałbym wytłumaczyć się z jej nazwy. Nazwa pierwowzoru karcianego pochodzi od najsilniejszej figury - pamfila czyli dupka żołędnego (waleta trefl). W wersji dominowej tę rolę pełni dublet [0|0] zwany w Polsce ”podwójnym mydłem". Dla mnie najbardziej znanym mydłem naszej pokomunistycznej rzeczywistości  jest Mydełko Fa. W 1991 roku piosenkę pod tym tytułem wylansowali Marek Kondrat i Marlena Drozdowska. Autorem tekstu był Andrzej Korzyński (czyli ojciec chrzestny Franka Kimono). W założeniu miała to być parodia stylu disco polo. Jednak jej  fani zamiast obrazić się uczynili z niej niemal hymn swej muzy. Wielkim fanem Mydełka Fa był kierowca autobusu, którym w 1992 roku podróżowałem do Wiednia. Mogłem dobrze zaznajomić się z wyznaniami miłosnymi pana Marka do modelki zażywającej kąpieli z reklamy mydła Fa, zwanej przez niego Cycoliną (to chyba jakieś włoskie imię żeńskie). Miłośników gier zapraszam do grania w Mydełko Fa oraz do posłuchania starego już przeboju.

sobota, 27 listopada 2010

Na przełomie XIX i XX wieku w angielskich pubach zaczęto grać w nową grę w domino.  Gracze dokładali w niej kolejne kamienie do stołu zgodnie z klasycznymi zasadami ale starając się uczynić to w taki sposób, żeby suma oczek na końcach ramion łańcucha była podzielna przez 5. Dublety w tej grze dokładano prostopadle do łańcucha i do sumy oczek liczone były wszystkie oczka a nie tylko oczka na „wolnej” końcówce jak w przypadku nie-dubletu. Grę tę zaczęto nazywać Muggins. Potem powstały warianty tej gry, które zaliczane są do rodziny gier zwanej fives (czyli piątki).  Opierając się na mechanice znanej z piątek powstało domino trójkowe. Kolejnym krokiem było punktowanie zarówno za „trójki” jak i za „piątki” (przykładowo Domino 53). Idąc dalej można grać przyjmując zasadę, że układ punktowy powstaje gdy  suma oczek na końcach łańcucha jest na przykład liczbą z ciągu Fibonacciego (All Fibs) albo liczbą pierwszą itd. Obecnie gra w piątki trafiła z angielskich pubów do internetu oraz na zawodowe turnieje rozgrywane w USA. Piątki należą do gier w domino, w których  bardzo liczy się długofalowe, strategiczne myślenie bowiem o zwycięstwie decyduje nie jedno ale kilka rozdań. Przygodę z piątkami radzę rozpocząć od Mugginsa. Z biegiem czasu można przesiąść się inną grę typu piątki lub „piątkopodobną”.

Gra w londyńskim pubie

piątek, 19 listopada 2010

Toruńska, krakowska, podwawelska, lisiecka to gatunki kiełbas znane wszystkim z nas. Znana nam jest również, królująca w mediach, ulotkach i na plakatach, kiełbasa wyborcza – żelazna potrawa politycznego marketingu. Jednak kto zna  grę w domino o nazwie Kiełbasa? Otóż znana jest ona terenach szeroko pojętej Rosji. O ile zdołałem się zorientować ma ona kilka odmian, które łączy wspólny i niespotykany w innych grach „engine”. Mechanika ta opiera się na dwóch zasadach: budowaniu kiełbasy zamiast tradycyjnego łańcucha oraz zagraniu zwanym odcięciem kiełbasy. Kamienie układamy więc w dwóch rzędach jeden pod drugim prostopadle do kamienia otwierającego (patrz: zdjęcie). Gracz może zgrać kamień w środku kiełbasy prostopadle do pozostałych kamieni (podobnie jak kamień startowy). "Odcięte" kamienie musi zabrać kolejny gracz. Proste zasady a jakże inne od znanych wszystkim dominowych kanonów. Piszę o tym bo ostatnio pozwoliłem sobie podmienić pierwotny opis na nowy, który znalazłem na stronach z cyrylicą. Grajmy więc w Dominową Kiełbasę ale nie dajmy się skusić na "darmową" kiełbaskę wyborczą przy okazji kolejnych wyborach. Pamiętaj: głosuj nie losuj (o czym już pisałem przy okazji wyborów prezydenckich).

Kiełbasa

piątek, 12 listopada 2010

Najstarszy komplet kamieni przypominających domino jest w muzeum w Kairze. Znaleziony został w grobowcu Tutenchamona, faraona, który władał Egiptem jakieś  1300 lat przed Chrystusem. Czy starożytnym Egipcjanom należy przypisać wynalezienie domina? Nie wiadomo. A może domino jest wynalazkiem, który trafił do Europy nie z Chin ale z krajów arabskich? To tylko przypuszczenia. Faktem natomiast jest to, że domino było i jest jedną z najpopularniejszych męskich rozrywek w kraju nad Nilem. Co widać na załączonym obrazku z Kairu.
zobacz również: Historia domina

Kair

piątek, 05 listopada 2010

Jeżeli nazwiemy kogoś dupkiem żołędnym to nie będzie dla niego miłe. To pejoratywne określenie jest dość stare i pochodzi ze slangu graczy w karty. Dupek żołędny to walet trefl. Ale w staropolskiej talii kart nosił miano niżnika żołędnego zwanego też w skrócie pamfilem. Walet to w kartach najniższa figura ale staropolscy karciarze grali w grę, w której rzeczony jopek żołądź był kartą najmocniejszą. Jak by powiedzieli współcześni Ignacemu biskupowi Krasickiemu był on w niej najznamienitszy wśród matedory. Gra ta nazywała się Pamfil. Obecnie jest to gra zapomniana ale kiedyś miała wiele wariantów.  Jest spokrewniona z takimi grami w karty jak Ecarte czy Euchre. Ta ostatnia posiada swój wariant rozgrywany dominem szóstkowym, który znajdziecie na www.pagat.com (po angielsku). Ale zamiast przetłumaczyć i umieścić na mojej stronie opis Domino Euchre postanowiłem opublikować pokrewną grę o polskich korzeniach. Ponieważ obecnie nikt już nie gra kartami w Pamfila więc zapraszam do grania w niego za pomocą domina szóstkowego. Nazwałem tą grę Mydełko Fa. Dlaczego taka nazwa? O tym w jednym z kolejnych wpisów...

Pamfil

piątek, 29 października 2010

Mój przyjaciel, z którym grywam w domino skończył niedawno 18 lat + VAT. Grupa naszych wspólnych znajomych przydzieliła mi misję zakupu wspólnego prezentu. Kupiłem więc domino dwunastkowe. Gra w domino, do której niezbędny jest tak duży komplet domina (91 kamieni) to Mexican Train czyli Kolej Meksykańska. W sezonie 2007-2008 modę na tą grę lansowały gwiazdy Hollywood. Do najbardziej zapamiętałych fanek tej gry należą Salma Hayek i Penelopa Cruz, prywatnie wielkie przyjaciółki. Oczywiście wraz z nimi grają inne gwiazdy m.in. Demi Moore i Ashton Kutcher, Bruce Willis czy Lucy Liu. Firma Hasbro wydała więc w 2008 roku nieco podpicowaną wersję tej gry pod nazwą Hollywood Domino. Promowały ją turnieje w gwiazdorskiej obsadzie o czym pisałem w artykule na mojej stronie. Ponieważ można kupić już u nas domino dwunastkowe (jak widać na załączonym obrazku) zapraszam wszystkich do lektury artykułu Domino Meksykańskie.

tuzin kropek

piątek, 22 października 2010

Pub (skrót od ang. public house) to według definicji lokal, gdzie podaje się głównie piwo, będący specyficznym skrzyżowanie baru z klubem. Puby są elementem życia codziennego Angoli i Irlandczyków ale stanowią nieodzowny element krajobrazowy krajów pozostających pod wpływem kultury brytyjskiej. Do Polski moda na puby dotarła wraz z upadkiem komuny. Piwiarnie, pijalnie piwa czy bary piwne szybciutko zamieniały swoje nazwy na pub bo to się „lepiej kojarzyło”. Jednak czy stawały się prawdziwymi pubami? Pub jest nie tylko miejscem piciem piwa czy konsumpcji  alkoholu, ale również miejscem spotkań towarzyskich, grania w darts czy bilard albo w gry stolikowe (domino, szachy, karty), jak również miejscem gdzie urządza się quizy. Wielu takie rozrywki kojarzą się bardziej z przedszkolem niż miejscem gdzie pije się alkohol. Wielu obcokrajowców pyta Brytyjczyków: po co grać w te głupie gry? Nie możecie po prostu iść do baru i pogadać przy piwie!

Domino jest jedną z ulubionych gier uprawianych w pubie. W prawdziwym pubie domino powinno znajdować się „za barem”. Żeby grać jak prawdziwy bywalec pubu zapoznaj się z zasadami gry o nazwie Muggins, w którą zaczęto grać w angielskich pubach już na przełomie XIX i XX wieku. Obecnie dzięki portalom gier online jest ona znana miłośnikom domina na całym świecie. Ale czy gra w internecie może zastąpić grę barową? Gdy następnym razem wybierzesz się na piwo zabierz ze sobą domino a znajdą się chętni do gry. A wtedy na pewno poczujesz się jak w prawdziwym pubie.

pub domino

piątek, 15 października 2010

O układance dominowej zwanej Dominosa już pisałem. W Polsce znana jest ona jako Deduktomino i w swojej podstawowej, opatentowanej wersji to układanka, w której używa się pełnego kompletu domina szóstkowego. Dla jednych jest to zadanie zbyt trudne a dla innych zbyt łatwe. Początkującym radzę więc rozpoczęcie zabawy od użycia domina trójkowego (czyli od 0 do 3 kropek), które zawiera tylko 10 kamienie. Zaś wytrawni łamigłówkowicze mogą użyć domina dziewiątkowego.

Obecnie aby pograć w Deduktomino nie potrzeba nawet kompletu domina. Dominosa jest bowiem dostępna jako układanka on-line na wielu portalach internetowych. Ja grałem na www.pl.puzzle-dominosa.com. Strona tworzy zadania od domina trójkowego do domina dwudziestkowego. Puryście dominowi mogą użyć strony do generowania zadań, które potem rozwiązują tradycyjnie czyli układając zwykłe kamienie domina.

16:27, domino-gry , na solo
Link Dodaj komentarz »
piątek, 08 października 2010

W tym miesiącu proponuję zapoznać się nową grą Andrzeja Lewickiego o nazwie Karuzela. Zgodnie z nazwą ma ona zakręcone zasady dokładania kamieni, od których jak na karuzeli kreci się na początku w głowie. Do 0 dokładamy 0, do 1 dokładamy 2, do 2 – 4 ale 4 wymaga dołożenia do niej 1 itd. Autor twierdzi, że jest to doskonała gimnastyka dla umysłu. W opisie celowo pominąłem zasady jakimi kieruje się dokładanie podając tylko „co” dokładamy do „czego” w postaci tabelki. Niechaj każdy znajdzie w tym pozornym chaosie swój klucz. Ponadto również cel gry jest inny niż w klasycznym dominie. Najogólniej mówiąc jest to gra w budowanie czterech siedmiokamieniowych mostów i kto pierwszy wykończy 2 mosty ten wygrywa.

Można grać budując mosty równolegle ale ja proponuję budowanie ich na planie krzyża. Pomysł nasunął mi pewien most, który widziałam w Parku Aleksandrowskim w Carskim Siole pod Petersburgiem. Postawiony jest nad miejscem gdzie jeden parkowy kanał wpada do drugiego. Stoi on nad tym skrzyżowaniem na 4 nogach, które wiodą do chińskiego pawilonu na środku mostu. Wybudowany został na rozkaz carycy Katarzyny Wielkiej ponad 200 lat temu jako jeden z chińskich elementów krajobrazowych w parku.

Most Krzyżowy

piątek, 01 października 2010

W dominowym świecie jest parę ciekawych gier zwanych „krzyżowymi” lub „grami z krzyżem”. Ale są one mało popularne w Polsce. Być może za sprawą niefortunnej nazwy będącej kalką językową z angielskiego. W kraju nad Wisłą taka nazwa gry może być nieco kontrowersyjnie odbierana w świetle wielu wydarzeń w życiu społeczno-politycznym  (dawnych, obecnych i przyszłych). Cechą wspólną tych gier jest rozpoczęcie od dubletu, do którego w pierwszej kolejności gracze muszą dołożyć cztery kamienie i utworzyć… (i tu powinno pojawić się słowo, którego chcemy uniknąć). Ja proponuję zastąpić je słowem wiatrak (czyli po angielsku  mamy „cross” a po polsku „wiatrak”). Dodatkowo sądzę, że prawdziwemu fanowi domina powinno dodatkowo pomóc używanie słówka spinner. Spinner to jest właśnie ten dublet, do którego dokładamy cztery kamienie formując… wiatrak. Można wówczas profesjonalnie powiedzieć , że gramy ze spinnerem (zamiast:  gramy z krzyżem). Ale jaką polską nazwę znaleźć dla gry Maltese Cross (Krzyż Maltański)? Dobrze, że najbardziej znana wariant Cross nazywa się Sebastopol.

Żeby było ciekawiej spinner ma też inne znaczenia w dominowym świecie. Wszystkich ciekawych zapraszam do lektury artykułu na ten temat na mojej stronie.

Wracając do kalek językowych: Moulin Rouge tłumaczy się na język polski jako Czerwony Młyn. A przecież już z daleka widać, że dach tego słynnego kabaretu zdobi wiatrak. Może bardziej prawidłowo polska nazwa powinna brzmieć: Czerwony Wiatrak?

Moulin Rouge

Tagi: domino
14:39, domino-gry , slang
Link Dodaj komentarz »