kontakt: kuba.libre
USUŃ @poczta.fm

zapiski gracza w domino
piątek, 12 listopada 2010

Najstarszy komplet kamieni przypominających domino jest w muzeum w Kairze. Znaleziony został w grobowcu Tutenchamona, faraona, który władał Egiptem jakieś  1300 lat przed Chrystusem. Czy starożytnym Egipcjanom należy przypisać wynalezienie domina? Nie wiadomo. A może domino jest wynalazkiem, który trafił do Europy nie z Chin ale z krajów arabskich? To tylko przypuszczenia. Faktem natomiast jest to, że domino było i jest jedną z najpopularniejszych męskich rozrywek w kraju nad Nilem. Co widać na załączonym obrazku z Kairu.
zobacz również: Historia domina

Kair

piątek, 05 listopada 2010

Jeżeli nazwiemy kogoś dupkiem żołędnym to nie będzie dla niego miłe. To pejoratywne określenie jest dość stare i pochodzi ze slangu graczy w karty. Dupek żołędny to walet trefl. Ale w staropolskiej talii kart nosił miano niżnika żołędnego zwanego też w skrócie pamfilem. Walet to w kartach najniższa figura ale staropolscy karciarze grali w grę, w której rzeczony jopek żołądź był kartą najmocniejszą. Jak by powiedzieli współcześni Ignacemu biskupowi Krasickiemu był on w niej najznamienitszy wśród matedory. Gra ta nazywała się Pamfil. Obecnie jest to gra zapomniana ale kiedyś miała wiele wariantów.  Jest spokrewniona z takimi grami w karty jak Ecarte czy Euchre. Ta ostatnia posiada swój wariant rozgrywany dominem szóstkowym, który znajdziecie na www.pagat.com (po angielsku). Ale zamiast przetłumaczyć i umieścić na mojej stronie opis Domino Euchre postanowiłem opublikować pokrewną grę o polskich korzeniach. Ponieważ obecnie nikt już nie gra kartami w Pamfila więc zapraszam do grania w niego za pomocą domina szóstkowego. Nazwałem tą grę Mydełko Fa. Dlaczego taka nazwa? O tym w jednym z kolejnych wpisów...

Pamfil

piątek, 29 października 2010

Mój przyjaciel, z którym grywam w domino skończył niedawno 18 lat + VAT. Grupa naszych wspólnych znajomych przydzieliła mi misję zakupu wspólnego prezentu. Kupiłem więc domino dwunastkowe. Gra w domino, do której niezbędny jest tak duży komplet domina (91 kamieni) to Mexican Train czyli Kolej Meksykańska. W sezonie 2007-2008 modę na tą grę lansowały gwiazdy Hollywood. Do najbardziej zapamiętałych fanek tej gry należą Salma Hayek i Penelopa Cruz, prywatnie wielkie przyjaciółki. Oczywiście wraz z nimi grają inne gwiazdy m.in. Demi Moore i Ashton Kutcher, Bruce Willis czy Lucy Liu. Firma Hasbro wydała więc w 2008 roku nieco podpicowaną wersję tej gry pod nazwą Hollywood Domino. Promowały ją turnieje w gwiazdorskiej obsadzie o czym pisałem w artykule na mojej stronie. Ponieważ można kupić już u nas domino dwunastkowe (jak widać na załączonym obrazku) zapraszam wszystkich do lektury artykułu Domino Meksykańskie.

tuzin kropek

piątek, 22 października 2010

Pub (skrót od ang. public house) to według definicji lokal, gdzie podaje się głównie piwo, będący specyficznym skrzyżowanie baru z klubem. Puby są elementem życia codziennego Angoli i Irlandczyków ale stanowią nieodzowny element krajobrazowy krajów pozostających pod wpływem kultury brytyjskiej. Do Polski moda na puby dotarła wraz z upadkiem komuny. Piwiarnie, pijalnie piwa czy bary piwne szybciutko zamieniały swoje nazwy na pub bo to się „lepiej kojarzyło”. Jednak czy stawały się prawdziwymi pubami? Pub jest nie tylko miejscem piciem piwa czy konsumpcji  alkoholu, ale również miejscem spotkań towarzyskich, grania w darts czy bilard albo w gry stolikowe (domino, szachy, karty), jak również miejscem gdzie urządza się quizy. Wielu takie rozrywki kojarzą się bardziej z przedszkolem niż miejscem gdzie pije się alkohol. Wielu obcokrajowców pyta Brytyjczyków: po co grać w te głupie gry? Nie możecie po prostu iść do baru i pogadać przy piwie!

Domino jest jedną z ulubionych gier uprawianych w pubie. W prawdziwym pubie domino powinno znajdować się „za barem”. Żeby grać jak prawdziwy bywalec pubu zapoznaj się z zasadami gry o nazwie Muggins, w którą zaczęto grać w angielskich pubach już na przełomie XIX i XX wieku. Obecnie dzięki portalom gier online jest ona znana miłośnikom domina na całym świecie. Ale czy gra w internecie może zastąpić grę barową? Gdy następnym razem wybierzesz się na piwo zabierz ze sobą domino a znajdą się chętni do gry. A wtedy na pewno poczujesz się jak w prawdziwym pubie.

pub domino

piątek, 15 października 2010

O układance dominowej zwanej Dominosa już pisałem. W Polsce znana jest ona jako Deduktomino i w swojej podstawowej, opatentowanej wersji to układanka, w której używa się pełnego kompletu domina szóstkowego. Dla jednych jest to zadanie zbyt trudne a dla innych zbyt łatwe. Początkującym radzę więc rozpoczęcie zabawy od użycia domina trójkowego (czyli od 0 do 3 kropek), które zawiera tylko 10 kamienie. Zaś wytrawni łamigłówkowicze mogą użyć domina dziewiątkowego.

Obecnie aby pograć w Deduktomino nie potrzeba nawet kompletu domina. Dominosa jest bowiem dostępna jako układanka on-line na wielu portalach internetowych. Ja grałem na www.pl.puzzle-dominosa.com. Strona tworzy zadania od domina trójkowego do domina dwudziestkowego. Puryście dominowi mogą użyć strony do generowania zadań, które potem rozwiązują tradycyjnie czyli układając zwykłe kamienie domina.

16:27, domino-gry , na solo
Link Dodaj komentarz »
piątek, 08 października 2010

W tym miesiącu proponuję zapoznać się nową grą Andrzeja Lewickiego o nazwie Karuzela. Zgodnie z nazwą ma ona zakręcone zasady dokładania kamieni, od których jak na karuzeli kreci się na początku w głowie. Do 0 dokładamy 0, do 1 dokładamy 2, do 2 – 4 ale 4 wymaga dołożenia do niej 1 itd. Autor twierdzi, że jest to doskonała gimnastyka dla umysłu. W opisie celowo pominąłem zasady jakimi kieruje się dokładanie podając tylko „co” dokładamy do „czego” w postaci tabelki. Niechaj każdy znajdzie w tym pozornym chaosie swój klucz. Ponadto również cel gry jest inny niż w klasycznym dominie. Najogólniej mówiąc jest to gra w budowanie czterech siedmiokamieniowych mostów i kto pierwszy wykończy 2 mosty ten wygrywa.

Można grać budując mosty równolegle ale ja proponuję budowanie ich na planie krzyża. Pomysł nasunął mi pewien most, który widziałam w Parku Aleksandrowskim w Carskim Siole pod Petersburgiem. Postawiony jest nad miejscem gdzie jeden parkowy kanał wpada do drugiego. Stoi on nad tym skrzyżowaniem na 4 nogach, które wiodą do chińskiego pawilonu na środku mostu. Wybudowany został na rozkaz carycy Katarzyny Wielkiej ponad 200 lat temu jako jeden z chińskich elementów krajobrazowych w parku.

Most Krzyżowy

piątek, 01 października 2010

W dominowym świecie jest parę ciekawych gier zwanych „krzyżowymi” lub „grami z krzyżem”. Ale są one mało popularne w Polsce. Być może za sprawą niefortunnej nazwy będącej kalką językową z angielskiego. W kraju nad Wisłą taka nazwa gry może być nieco kontrowersyjnie odbierana w świetle wielu wydarzeń w życiu społeczno-politycznym  (dawnych, obecnych i przyszłych). Cechą wspólną tych gier jest rozpoczęcie od dubletu, do którego w pierwszej kolejności gracze muszą dołożyć cztery kamienie i utworzyć… (i tu powinno pojawić się słowo, którego chcemy uniknąć). Ja proponuję zastąpić je słowem wiatrak (czyli po angielsku  mamy „cross” a po polsku „wiatrak”). Dodatkowo sądzę, że prawdziwemu fanowi domina powinno dodatkowo pomóc używanie słówka spinner. Spinner to jest właśnie ten dublet, do którego dokładamy cztery kamienie formując… wiatrak. Można wówczas profesjonalnie powiedzieć , że gramy ze spinnerem (zamiast:  gramy z krzyżem). Ale jaką polską nazwę znaleźć dla gry Maltese Cross (Krzyż Maltański)? Dobrze, że najbardziej znana wariant Cross nazywa się Sebastopol.

Żeby było ciekawiej spinner ma też inne znaczenia w dominowym świecie. Wszystkich ciekawych zapraszam do lektury artykułu na ten temat na mojej stronie.

Wracając do kalek językowych: Moulin Rouge tłumaczy się na język polski jako Czerwony Młyn. A przecież już z daleka widać, że dach tego słynnego kabaretu zdobi wiatrak. Może bardziej prawidłowo polska nazwa powinna brzmieć: Czerwony Wiatrak?

Moulin Rouge

Tagi: domino
14:39, domino-gry , slang
Link Dodaj komentarz »
piątek, 24 września 2010

Gdy patrzę na znalezione w internecie zdjęcia grających w domino zawsze zastanawiam się: w co oni grają? W przypadku zdjęcia poniżej pierwsza myśl jaka pojawiła się w mojej głowie była inna: co oni piją? Oczywiście, że rum. Bo na Karaibach podobnie jak domino jest grą powszednią tak i rum trunkiem jest powszechnie konsumowanym. Bo domino nie jest tam grą dla dzieci. Przy dominie się pije rum, pali cygara i głośno, "po męsku" rozmawia. I takie coś mi się marzy w drugi dzień astronomicznej jesieni....

Rum i domino

11:23, domino-gry , rum
Link Dodaj komentarz »
sobota, 18 września 2010

Dwa tygodnie spędziłem w Budapeszcie prowadząc szkolenia z obsługi pewnego programu komputerowego. Ze względu na barierę językową udawałem, że prowadzę je po angielsku a oni udawali, że jarzą to co im zapodaję w „tym” angielskim. Na szczęście „okienkowe” programy większość ludzi obsługuje intuicyjnie. Stało tak dzięki Pasjansowi (ang. Solitaire), który po raz pierwszy wszedł w skład „windy” w 1990 roku! Jego autor niejaki Wes Cherry stworzył go jako stażysta i nie otrzymał za niego żadnej kasy. Gra miała przyzwyczaić użytkowników do interfejsu okienek a zwłaszcza do metody „przeciągnij i upuść” używanej do przenoszenia kart. Pasjans bawiąc uczył. Szybko stał się on jednak "legalnym" sposobem na biurową nudę albo chwilą relaksu w natłoku codziennych obowiązków. Według tygodnika Time Pasjans jest jedną z przyczyn spadku produktywności pracowników biurowych od chwili rozpowszechnienia się „okienek”.

Mało kto wie, że "okienkowy" pasjans znany był już naszym prababkom po nazwą Mały Fortepian (lub Klondike). Pasjanse stały się szczególnie popularne we Francji tuż przed rewolucją francuską w dwóch środowiskach: znudzonych dam dworu oraz… więźniów. W całej Europie, również w Polsce, stały się one popularne w czasach Napoleona Bonaparte. Sam Julek Słowacki w listach do matki umieścił szczegółowe instrukcje wielu pasjansów. Namiętnym wielbicielem pasjansów był marszałek Piłsudski a jeden z nich przed wojną zaczęto nawet nazywać pasjansem Piłsudskiego.

Oprócz kart również zestaw domina może z powodzeniem posłużyć do "postawienia pasjansa". Pasjanse dominowe wymagają podobnie jak karciane zarówno szczęścia jak i umiejętności. Jest ich o wiele mniej niż karcianych a ich listę znajdziesz w dziale Samotniki czyli pasjanse dominowe.

Pasjans

20:13, domino-gry , na solo
Link Dodaj komentarz »
sobota, 11 września 2010

Pisałem już, że Węgry w temacie gier kojarzą mi się z kostką Rubika. Układałem ją w młodości. Tegorocznej zimy po wielu latach temat powrócił. Z nudów (3 tygodnie L4) znalazłem instrukcję w internecie.  Dzięki temu bez trudu ułożyłem kostkę, jaką kupiła kiedyś w sklepie typu „wszystko za 4 złote” moja córka. Zaimponowałem tym córce. Potem w czasie „dugiego łykendu majowego”  okazało się, że młodociani  synowie moich znajomych są fascynatami speedcubingu. A myślałem, że to temat dawno wymarły…

Przyznaję się, że kostka Rubika jest jedną z niewielu łamigłówek jakie mnie zainteresowały. Bo nie jestem fanem tego typu zabawy. Mam jednak świadomość, że istnieją miłośnicy tego typu rozrywek z użyciem domina. Jedną z najstarszych znanych układanek tego typu jest Dominosa. Wiele źródeł podaje, że wymyślił ją  niejaki O.S. Adler  w 1874 roku. Jej nazwa powstała poprzez połączenie słowa domino i inicjałów twórcy. W 1893 roku grę Dominosa opatentował w Niemczech niejaki Richard Osa (German Reichs-Patent-Nr 71539). Okazuje się, że to jedna i ta sama osoba. O.S. Adler to pseudonim jakiego używał Richard Osa. Jednak w Polsce gra znana jest jako Deduktomino. Inną ciekawostką jest to, że Martin Gardner (uznany ekspertów w świecie gier planszowych) w swojej książce „Cyrk matematyczny” z 1979 roku stwierdził, że grę wymyślił… Lech Pijanowski.

Dominosa

Zasady gry: z kamieni domina  układamy prostokąt; potem rysujemy go zastępując oczka liczbami i usuwając granice między kamieniami; zabawa polega na odtworzeniu granic pomiędzy kamieniami domina, z których ułożono prostokąt;  bardziej szczegółową instrukcję znajdziecie we wpisie Dominacja domina na Łamiblogu.

16:57, domino-gry , na solo
Link Dodaj komentarz »