kontakt: kuba.libre
USUŃ @poczta.fm

zapiski gracza w domino
piątek, 11 lutego 2011

Zamiast siedzieć w piątkowy wieczór w pracy (piąty raz z rzędu) chętniej przysiadłbym się do tych trzech afroamerykanów siedzących w barze na zdjęciu poniżej. Ale dominowa atmosfera! Jakże inna niż w opisywanej przeze mnie paryskiej cafe: tutaj nikt nie zamówi camemberta z kieliszkiem Côtes du Rhône. Tutaj pije się piwo z dzbana nalewane do "ekologicznych" kubków i zagryza solonymi orzeszkami... Najchętniej pograłbym z "amerykańcami" w grę z Rosji. Najbardziej do sytuacji na stole pasowałaby mi gra w osła. Ale w takich okolicznościach powiedziałbym im, że gramy w Black Russian.

Black Russian

piątek, 04 lutego 2011

Po dwóch miesiącach przerwy na mojej stronie pojawiła się nowa gra po dziwnym tytułem 4 man 2 box. Jej autorem jest Mark Howard. Gra wymaga użycia dwóch kompletów domina szóstkowego podobnie jak przy grach Domino na planszy i Domino kwadratowe. O tych grach autorstwa Lecha Pijanowskiego pisałem już poprzednio.

Gra 4 man 2 box wyróżnia się z paru powodów:

  1. Ponieważ każdy kamień występuje dwa razy można robić nakładkę. Na kamień znajdujący się na końcu gałęzi można nałożyć identyczny kamień zamiast go dostawiać w klasyczny sposób.
  2. Zasada nakładki jest dość uniwersalna. Może być stosowana również w przypadku innej gry, do której użyjemy dwóch kompletów domina szóstkowego. Autor proponuje grę zgodnie z zasadami All Fives. Osobiście namawiam do wypróbowania nakładki w takich grach na punkty jak Double Bergen, All Threes, All Fibbs, Fives’n’Threes, Full Speed, Plus-Minus, Sniff itp.
  3. Dla graczy lubiących ostrą, pełną interakcji grę jest wariant zbójnicki. W wariancie tym punktujący gracz robiący nakładkę kradnie punkty graczowi, który zdobył je poprzednio. Przy takiej rozgrywce użycie żetonów jak przy grze w pokera jest absolutnie wymagane.
  4. Użycie 56 kamieni pozwala na grę w 6 osób. Można pograć w 3 pary przy sześciu graczach.
piątek, 28 stycznia 2011

Obserwatorzy zastanawiali się: czy tunezyjska rewolucja może przenieść się na inne kraje arabskie? Jedni mówili, że nie. Inni, że kolejnym popchniętym klockiem zgodnie z regułą politycznego domina będzie Egipt. Do tych pierwszych należeli touroperatorzy, dla których Egipt i Tunezja to żyły złota. Mylili się - egipcjanie wyszli na ulice Kairu. W "afrykańskiej okolicy" mamy jeszcze Sudan, który prawdopodobnie rozpadnie się na dwa kraje. Jak będzie ich dwa to od razu zaczną się naparzać i wojna domowa stanie się kolejną międzynarodową wojenką o miedzę... Co łączy te kraje? Tam wszędzie ludziska kochają grę w domino ale raczej nie za bardzo kochają sterujących ich krajem "dominatorów" oraz własnych "somsiadów". Zamiast zachowywać się jak kostki domina lepiej w nie pograć. Play dominoes not war!

Efekt domina

piątek, 21 stycznia 2011

Zdjęcie grających w domino zostało zrobione na Haiti niedługo po tragicznym trzęsieniu ziemi, które nawiedziło ten kraj rok temu. Mimo, że minął już rok to stolicę dalej zalegają gruzowiska domów. Ludziska koczują w tymczasowych obozowiskach. Brakuje wody. Katastrofalne warunki sanitarne doprowadziły do epidemii cholery. Nie zapominajmy o Haiti bo mimo, że leży w strefie nazywanym przeze mnie dominowym rajem to rajem na naszej planecie nie jest. Ale Haitańczycy to twardziele o czym świadczy ich sposób gry w domino. Opisałem go w artykule Domino i klamerki do bielizny na mojej stronie.

Haiti

Tagi: Karaiby
09:01, domino-gry , miejscówki
Link Dodaj komentarz »
sobota, 15 stycznia 2011

Ciotka z wujkiem chodzili na karty do znajomych lub goście przychodzili do nich żeby pograć. Należeli do pokolenia wychowanego bez TV, video, internetu. Grywali w Kierki. Nigdy nie grałem w Kierki ale fascynowało mnie to jak oni mogą każdą partię rozgrywać według innych reguł. Ale grywałem w Loteryjkę zwaną też dominem karcianym, która jest jedną z rozgrywek przy grze w Kierki. W zasadzie każda partia Kierek mogłaby być rozgrywana jako osobna gra. Myślę, że jest to dobry sposób na urozmaicenie gry w domino: rozgrywać kolejne partie według innych zasad. Moja propozycja to Top 10. Sądzę, że każde towarzystwo powinno wykreować własną koncepcję gry w takiej formule.

Ciotki już nie ma. Niech więc gra w Kierki u Św. Piotra w takim stylu jak na malowidle poniżej.

Kierki

 

09:52, domino-gry , varia
Link Dodaj komentarz »
piątek, 07 stycznia 2011

Walka z bykiem czyli corrida de toros (po polsku: korrida), jest jednym z symboli Hiszpanii. Ale już za rok w Barcelonie oraz w całej Katalonii nie wolno będzie organizować korridy. W korridzie osoba, która zadaje ostatnie, śmiertelne pchnięcie to matador (czyli ten, który zabija). Nie jest to łatwe bo musi trafić w punkt wielkości monety na karku byka.

W języku angielskim słowo matador ma drugie znaczenie. W grach w karty określa się tak  najmocniejsze karty w grze (triumfy). Jako określenia ze słownika karciarzy pochodzi z języka hiszpańskiego ale w podobnym brzmieniu rozpowszechnione było w całej Europie. Używane było również w Polsce i w języku staropolskim w liczbie mnogiej brzmiało matedory.

Domina szóstkowe ma grę, w której cztery najmocniejsze kamienie nazywane są także matadorami (i pełnią rolę jokerów). Prawdopodobnie dlatego nazwa tej gry brzmi - Matador. Jej mechanizm jest inny niż w typowych grach w domino: gracze budują łańcuch ze stykających się kamieni lecz przylegające do siebie połówki sąsiednich kostek nie są identyczne lecz ich suma musi wynosić siedem. W dominie szóstkowym matadorami są: [1|6], [2|5], [3|4] oraz [0|0] czyli trzy kamieni, których suma wynosi 7 oraz "podwójne mydło". Ponieważ jest to gra popularna więc istnieje parę ciekawych wariantów „szalonych siódemek” różniących się głównie użyciem matadorów w grze.

Mam nadzieję, że król Hiszpanii, będący fanem korridy, nie zakaże w odwecie Katalończykom gry w domino w miejscach publicznych np. przy plaży w Barcelonie...

barcelona.plaża

Tagi: matador
19:05, domino-gry , miejscówki
Link Dodaj komentarz »
piątek, 31 grudnia 2010

Nowy Rok 2011 mam zamiar powitać na balu przebierańców urządzonym przez grono moich przyjaciół. Przebiorę się za Araba. Z dwóch powodów, do których dobrze pasuje obrazek zamieszczony tym wpisie. Po pierwsze jedną z ulubionych męskich rozrywek w arabskim świecie jest gra w domino. Moją też. Po drugie jestem szczęśliwym posiadaczem takiego ubioru w jaki odziani są panowie ze zdjęcia. Mój jest jednak bardziej strojny a otrzymałem go od żony, która przywiozła go dla mnie aż z Egiptu (panowie ze zdjęcia to Egipcjanie z Kairu). Posiadam również podobne nakrycie głowy. Takim przebraniem chcę rzucić czar, który zapewni mi wiele miłych chwil z kamienia domina w dłoni w nadchodzącym Nowym Roku. Dosiego Roku!

Kair.Egipt

piątek, 17 grudnia 2010

Natknąłem się na wpis na blogu dotyczący metra w Budapeszcie. Zdjęcie jak poniżej było tam podpisane: "I drewniana budka. Może kiedyś sprzedawano tu bilety?". Otóż wczoraj kupiłem bilet właśnie w takiej budce. To nie jest muzeum ale czynna, mająca ponad 100 lat stacja metra linii żółtej w Budapeszcie. Można powiedzieć, że kolekcjonuję przejazdy metrem. Pierwsze w moim życiu było metro w Paryżu. Potem były: Praga, Wiedeń, Rzym, Moskwa, Petersburg, Warszawa... Jedynym miastem, którym byłem a nie jechałem jego metrem jest Kazań. Budapesztańskie metro jest najstarszym jakim jechałem (w Londynie nigdy nie byłem...). Subkultura tego metra została uwieczniona w węgierskim filmie "Kontrolerzy" z 2003 roku. Obecnie trwa budowa czwartej linii metra w stolicy Węgier. Budowa ciągnie się i nie widać końca. Znajomy Węgier podsumował to tak: "gdybym to kopał własnymi rękami to już bym skończył".

Mam nadzieję, że teraz wiadomo dlaczego grę w domino, którą wymyśliłem i jej opis umieściłem na mojej stronie nazwałem Metro. Jest to gra, w której oprócz kompletu domina szóstkowego używa się dwóch kości do gry.

metro.hu

Tagi: domino
19:18, domino-gry , miejscówki
Link Dodaj komentarz »
piątek, 10 grudnia 2010

W jednym z poprzednich wpisów namawiałem do gry w Mugginsa w pubie. Ktoś może zapytać po co iść do pubu, skoro można odpalić kompa i zapodać sobie partyjkę „piątek” na Kurniku. Owszem na portalach internetowych można pograć w „piątki” ale nigdy w prawdziwego Mugginsa! Dlaczego? Bo w sieci nie mam miejsca na stosowanie zasady, która mówi, że gdy gracz zauważy, że jego przeciwnik przegapił, że „zapiątkował”  to wówczas mówi: Muggins! W tym momencie może dopisać punkty przeciwnika do swojego konta. Słówka muggins próżno szukać w oficjalnym słowniku. Pochodzi z angielskiego slangu i znaczy: prostak, głupol, tuman, dureń itp. A jak je przetłumaczyć w przypadku gry w domino? I tu mała dygresja. Podobny problem miał bowiem polski tłumacz opowieści o Harrym Potterze. W angielskim oryginale w powszechnym użyciu jest słówko muggles.  Ma ono podobne znaczenie jak muggins. Ostatecznie w polskim przekładzie mamy mugoli ale podobno pierwotnie tłumacz rozpatrywał użycie słówko tumani. A wracając do gry w domino sami zdecydujcie czy będziecie mówić muggins! czy użyjecie jakiegoś polskiego odpowiednika. Ja przetłumaczyłby je jako gapa!

muggins

jest jeszcze jedna rzecz, która odróżnia grę przez internet „w piątki” od prawdziwej gry w Mugginsa; związana jest z przedmiotem przy którym manipuluje gracz za pierwszego planu na zdjęciu powyżej; ale o tym w jednym z kolejnych wpisów

piątek, 03 grudnia 2010

W jednym z poprzednich wpisów informowałem o nowej karciance dominowej na mojej stronie. Chciałbym wytłumaczyć się z jej nazwy. Nazwa pierwowzoru karcianego pochodzi od najsilniejszej figury - pamfila czyli dupka żołędnego (waleta trefl). W wersji dominowej tę rolę pełni dublet [0|0] zwany w Polsce ”podwójnym mydłem". Dla mnie najbardziej znanym mydłem naszej pokomunistycznej rzeczywistości  jest Mydełko Fa. W 1991 roku piosenkę pod tym tytułem wylansowali Marek Kondrat i Marlena Drozdowska. Autorem tekstu był Andrzej Korzyński (czyli ojciec chrzestny Franka Kimono). W założeniu miała to być parodia stylu disco polo. Jednak jej  fani zamiast obrazić się uczynili z niej niemal hymn swej muzy. Wielkim fanem Mydełka Fa był kierowca autobusu, którym w 1992 roku podróżowałem do Wiednia. Mogłem dobrze zaznajomić się z wyznaniami miłosnymi pana Marka do modelki zażywającej kąpieli z reklamy mydła Fa, zwanej przez niego Cycoliną (to chyba jakieś włoskie imię żeńskie). Miłośników gier zapraszam do grania w Mydełko Fa oraz do posłuchania starego już przeboju.