kontakt: kuba.libre
USUŃ @poczta.fm

zapiski gracza w domino
piątek, 23 grudnia 2011

Suk w Betlejem

Zdjęcia z dzielnicy targowej w Betlejem zamieszczam dzień przed Wigilią z 3 powodów. [primo] bo Betlejem kojarzy się jednoznacznie: pierwsza gwiazdka, stajenka itd. [secundo] bo święta ludzi Zachodu poprzedza „mega-szoping” [ergo] chciałem pokazać, że jak widać TAM handel nie zmienił się od czasów „pastuszków co przybieżeli” [tertio] święta to czas odpoczynku również dla handlowców [ergo] chciałem pokazać jak TAM „czilałtują się” kupcy wykorzystując chwilową przerwę w dopływie klientów. I takiego „czilałtu” życzę Wam drodzy miłośnicy kamieni z kropkami.  

Domino w Betlejem

piątek, 16 grudnia 2011

Domino w starym pudełku pokazana na fotografii nie pochodzi z babcinej szafy czy z targu staroci. Jest to efekt domowych warsztatów "dekupażowania" urządzonych przez naszą przyjaciółkę. Dotychczas surowe pudełka dominowych kompletów z Chin kupowanych za jednego dolara malowałem resztkami farb jakie zostają po domowych remontach. Tym razem miałem do dyspozycji profesjonalne farby do decoupage'u. Zrezygnowałem jednak z motywów serwetkowych wykorzystując tylko efekt spękanej, starej farby. Myślę, że takie "oldskulowe" a jednocześnie "dizajnerskie" domino to fajny prezent pod choinkę w stylu "zrób to sam".

1 dolar domino box

18:39, domino-gry , kamole
Link Dodaj komentarz »
piątek, 09 grudnia 2011

Gry są obecnie chętnie kupowane jako prezent pod choinkę i dlatego przed świętami pojawia się wiele nowych gier jak również wznawiane są stare, sprawdzone tytuły. W 2008 roku pojawiła się w USA nowa gra skierowana do fanów domina. Pomimo, że „prawdziwy planszówkowiec” unika klasycznych gier to na GamesFanatic.pl pojawił się wówczas wpis na temat tej gry sprowokowany jej promocją z udziałem gwiazd Hollywood takich jak Salma Hayek czy Penelope Cruz (o czym pisałem w artykule na mojej stronie). Obie panie będące przyjaciółkami w zaciszu swych gwiazdorskich posiadłości grają ze swoimi przyjaciółmi w rodzinną grę dominem dwunastkowym znaną jako Mexican Train (lub Mexican Domino). Mając takie wsparcie firma Parker Brothers (Hasbro) wydała grę będącą wypasioną wersją Domina Meksykańskiego pod nazwą Hollywood Domino. Wracając jednak do wpisu na GamesFanatic.pl: czy chętniej kupisz grę Hollywood Blockbuster (jej autor Reiner Knizia to uznany „wymyślacz gier” w planszówkowym świecie) czy też Hollywood Domino, w które grywa Salma Hayek? W przeciwieństwie do autora wpisu ja wybrałbym domino. Z drugiej strony: czy żeby zagrać w Domino Meksykańskie potrzebny jest taki gwiazdorski (czytaj: drogi) komplet? Ważniejsze jest dobre towarzystwo i wtedy obejdziemy się bez podkładki centrującej a w roli markerów świetnie sprawdzą się drobne monety, szczególnie takie jakie pozostają po wakacjach za granicą.

Salma

piątek, 02 grudnia 2011

Mieszkańcy wielu miast Ameryki Łacińskiej to przedstawiciele tzw. kultury ulicznej. Z „kulturą uliczną” mamy do czynienia gdy mieszkańcy większą część swojego wolnego czasu spędzają w przestrzeni wspólnej i ogólnodostępnej czyli na ulicy. Nie są bynajmniej bezdomni ale zamiast siedzieć w domu po pracy (lub zamiast niej) wolą wynieść krzesełka na zewnątrz. Siedzą przed osiedlowym sklepikiem, przed wejściem do domu, na rogu ulicy, na skwerku lub w parku. Siedzą, gadają i przyglądają się płynącemu wokół nich życiu. Idealnie w tę atmosferę wpisuje się „street domino”. 

Ulicznicy  

piątek, 25 listopada 2011

Abkhazia

Takie dominowe kamyczki wyprodukowano na potrzeby Mistrzostw Świata w Domino 2011 jakie odbyły się w Abchazji. W jednym z poprzednich wpisów pisałem o tym, że Gruzini lubią grać w domino. W domino grają też ich zajadli wrogowie – Abchazi. Abchazja odłączyła się od Gruzji po wojnie w latach 1992-94. Wówczas niepodległości nie uznało żadne państwo, również Rosja. Bezskuteczne były jednak starania Gruzji aby odzyskać realną władzę nad tym regionem. W 1998 roku wybuchł kolejny konflikt zbrojny z Gruzją, zakończony zwycięstwem Abchazów. W 2008 roku w czasie wojny w Południowej Osetii siły zbrojne Abchazji zdobyły resztki ziemi kontrolowane przez Tbilisi. W 2008 roku Rosja (i parę innych państwa) uznała Abchazję jako niepodległe państwo. Wcześniej uchyliła ona obwiązujące od 1996 roku embargo nałożono przez kraje Wspólnoty Niepodległych Państw zakazujące im więzi gospodarczych, handlowych, finansowych oraz połączeń transportowych z Abchazją. Alu już wcześniej nieoficjalnie Rosja wspierała secesję Abchazji: jako siły pokojowe stacjonowały tam rosyjskie wojska a ponad 80% tamtejszych mieszkańców  ma rosyjskie obywatelstwo i za granicą posługują się rosyjskimi paszportami. Obecnie w Abchazji, która zajmuje obszar mniejszy niż województwo opolskie, mieszka tyle ludzi co w Kielcach. Choć oficjalnie Abchazja jest częścią Gruzji (tak traktowana jest przez organizacje międzynarodowe) posiada własny parlament, prezydenta, konstytucję, rząd, siły zbrojne i sądy. Obecnie w odbudowę Abchazji inwestują Rosjanie a na jej terenie buduje się rosyjskie bazy wojskowe.  Wielu politologów sądzi, że świat negując istnienie Abchazji wpycha ją w szpony Rosji.

Gruzini dyskredytowali Abchazów gdy ci starali się o urządzenie w swojej stolicy Mistrzostw Świata w Domino. Mówili, że to rozrywka dla dzieci lub osób, które nie mają nic do roboty nagle zapominając, że domino jest ulubioną formą czilałtu mężczyzn nie tylko w Gruzji czy Abchazji i są kraje gdzie posiada status poważnego sportu, gdzie gra się zawodowo o poważne pieniądze a dominowe rozgrywki pokazywane są w telewizji. Lukas Gittard (szef Federacion Internacional de Domino) stwierdził, że niektóre kraje otrzymały oficjalne pisma z MSZ Gruzji wzywające do rezygnacji z udziału w mistrzostwach w Abchazji.

sobota, 19 listopada 2011

W klasycznym Fives’n’Threes toczy się do momentu aż jeden z graczy w zapisie uzyska dokładnie 61 punktów. Gdy gracz "punktuje" a suma jego punktów przekracza 61 to jego konto pozostaje bez zmian. Stosując zasadę Bounce Off jest nieco inaczej. Gdy gracz "punktuje" a suma jego punktów przekracza 61 to nadmiar punktów traktowany jest jak punkty ujemne czyli zawodnik odbija się od pola 61 na cribbage’u i cofa swój pionek.

Przykładowo: gracz ma 59 punktów i zdobywa 6 punktów (za 18 oczek) to idzie do przodu o 2 pola i cofa się o 4 czyli ostatecznie ma 57 punktów. 

Tagi: 53 domino
12:55, domino-gry , 53
Link Dodaj komentarz »
piątek, 11 listopada 2011

Panowie ze zdjęcia to Kurdowie. Jest to jeden z większych narodów bez własnego państwa. Około 25 milionów z nich zamieszkuje Kurdystan - górzystą krainę w południowo-zachodniej Azji podzieloną obecnie pomiędzy: Turcję, Irak, Iran i Syrię. Od wieków walczą o niepodległy Kurdystan napotykając opór zaborców. Łączy ich język i wiara: posługują się językiem kurdyjskim i w większości to sunnici. Kurdowie, których około miliona mieszka też w Europie (Niemcy, Szwecja, Francja), budzą obawy jako terroryści i „unabomberzy” za sprawą separatystów kurdyjskich w Turcji. Takie metody walki o niepodległość to odwet za dyskryminację Kurdów w Turcji: przymusowe przesiedlenia, zakaz używania języka ojczystego, przymusową zamianę imion na tureckie, zakaz używania  słów "Kurd" oraz "kurdyjski". Nie lepiej traktował ich w Iraku reżim Saddama Husajna, przeprowadzając pod koniec lat 80-tych XX w. planową i systematyczną eksterminacja ludności kurdyjskiej zamieszkałej na wsi. Akcją kierował Chemiczny Ali (kuzyn Saddama), który swą ksywę zawdzięcza użyciu broni chemicznej w mieście Halabdża w wyniku, którego zginęło 5 tysięcy Kurdów. Na szczęście rozliczono już Saddama Husajna oraz Chemicznego Alego a dzisiaj prezydentem Iraku jest Kurd Dżalal Talabani.

Kurdyjskie domino

piątek, 04 listopada 2011

Dominic C. Armanino, o którym niedawno pisałem na blogu, w swojej pierwszej książce umieścił opis gry typu piątki, która do tej pory nie została opublikowana na mojej stronie. Postanowiłem to nadrobić w tym miesiącu. Dodatkowo gra ta należy również do mało popularnej w Polsce kategorii gier ze spinnerem, o których też wspominałem na blogu. Kamieniem otwierającym w tej grze MUSI być dublet a potem gracze MUSZĄ dołożyć 4 kamienie pasujące do tego dubletu skierowane w 4 strony świata. Potem można już dowolnie dokładać kamienie do czterech końcówek układu zamiast do dwóch jak w klasycznym dominie. Figura początkowa przypomina karuzelę jak z placu zabaw dla dzieci. Dlatego gra ta nazywa się Merry-Go-Round (czyli Karuzela).

Karuzelaźródło: wikipedia.pl

Grę dedykuję szczególnie wszystkim smakoszom win. Zarówno tym, którzy czynnie uczcili przypadające dziś (4 listopada) Święto Taniego Wina. Jak i tym, którzy za dwa tygodnie oddadzą hołd młodemu winu w czasie Beaujolais Nouveau. Pamiętajmy, że wino i karuzela potrafią nieźle zawrócić w głowach.

piątek, 28 października 2011
W dniach 17-21 października 2011 w Suchumi (Abchazja) odbyły się VIII Dominowe Mistrzostwa Świata. Wzięło w nich udział 312 zawodników reprezentujących 25 krajów. Gracze walczyli nie tylko o prestiż: suma nagród pieniężnych wynosiła 100'000$, nie licząc nagród rzeczowych.
piątek, 21 października 2011

Abchazja jest to państwo nieuznawane czyli takie, które pomimo braku uznania (lub z minimalnym uznaniem) na arenie międzynarodowej de facto jest niepodległym państwem. Państwo nieuznawane nie może wystawić swoich sportowców (np. drużyny piłkarskiej) na olimpiadzie lub mistrzostwach świata. Ich występ łatwo zablokować odmawiając im wiz wjazdowych. Jedynym sportem w jakim konkurują zawodnicy z Abchazji jest domino. Brali udział w Mistrzostwach Świata jakie odbyły się w Sankt Petersburgu w 2009 roku o czym wspominałem na mojej stronie. Uczestniczyli też w ubiegłorocznych mistrzostwach w Las Vegas. Zapewne dotarli tam posługując się paszportami rosyjskimi. Ponieważ paszporty wydawane przez Abchazję nie są uznawane w świecie, większość ludności Abchazji (około 80-90%) przyjęła obywatelstwo rosyjskie. Wykorzystywanie podwójnego obywatelstwa w WIELKIM sporcie to norma. Dla uważających domino za sport niepoważny i niszowy dodam, że w zawodach w Las Vegas brało udział prawie 500 graczy z 25 krajów. Piszę to bo właśnie teraz odbywają się w Suchumi (stolica Abchazji) Mistrzostwa Świata w Domino pod egidą FID (Federacion Internacional de Domino). Pierwotnie o prawo zorganizowania mistrzostw rywalizowały Wenezuela i Dominikana a ostateczne przyznanie Abchazji roli gospodarza było rodzajem kompromisu. Tę inicjatywę poparły Rosja i Wenezuela, które są również jednymi z nielicznych krajów uznających niepodległość Abchazji. Czyżby domino wzniosło się ponad polityczne podziały? W tym kontekście Manuel Oquendo (szef US Domino Federation) powiedział: „Nie mieszamy sportu i polityki, cenimy wyżej przyjaźń i porozumienie”. Dominowi gracze niezbyt skupiają się na problemach WIELKIEJ polityki. Mówią przecież wspólnym językiem - klikaniem kamieni o stół – językiem zrozumiałym dla graczy w USA, Rosji czy Abchazji.

Domino Mundial Abchazja
Ceremonia otwarcia Mistrzostw Świata w Domino Suchumi (Abchazja); na pierwszym planie gracz z Abchazji w stroju swojej reprezentacji