kontakt: kuba.libre
USUŃ @poczta.fm

zapiski gracza w domino
Blog > Komentarze do wpisu

Dominowa republika

Najbliższa olimpiada zimowa odbędzie się w Soczi. Nie byłoby w tym nic dziwnego ale Soczi to letnisko i to nie byle jakie. To położony nad Morzem Czarnym największy rosyjski kurort letni, gdzie panuje klimat śródziemnomorski a średnia temperatura zimą to + 6°C. Soczi to jedno z najdłuższych aglomeracji świata (prawie 150 km) a tam gdzie się kończy zaczyna się Abchazja. Mimo, że abchascy sportowcy mają tak blisko to na olimpiadę nie pojadą. Nie dlatego, że wybrzeże Abchazji przypomina kraje Karaibów ze względu na słoneczne plaże z palmami czy zamiłowanie lokalsów do gry w domino i raczej w takich okolicznościach przyrody to niekoniecznie jest miejsce na sporty zimowe. To wielka polityka: prawie nikt nie uznaje Abchazji jako suwerennej republiki. Dla większości państw z Amerykańcami na czele Abchazja jest częścią Gruzji (o czym już pisałem). Obecnie jesteśmy świadkami końcowej fazy definicji ustroju Abchazji czyli praktycznego ustalania tego, gdzie kończy się suwerenność a zaczyna granica podległości wobec Rosji. Równie dziwne konstrukcje polityczno-ustrojowe występują na Karaibach. Tam można spotkać takie nibylandie jak terytoria stowarzyszone, terytoria zależne czy terytoria zamorskie. Zestawiłem więc (wikipedia rules!) parę informacji o Abchazji i… Portoryko:

Terytorium stowarzyszone: Obecnie gwarantem istnienia Abchazji jest Rosja wspierając ją gospodarczo i militarnie oraz posiadająca szerokie wpływy polityczne i wojskowe we władzach republiki. Portoryko to terytorium stowarzyszone z USA czyli mają wspólnego prezydenta, wspólną politykę zagraniczną i wojskową ale mieszkańcy nie płacą podatków federalnych od dochodów wytworzonych na wyspie i mają prawo do wystawiania swoich kopaczy do gry o mistrza świata w harataniu w gałę czy też na olimpiadzie...

Obywatelstwo: Wszyscy mieszkańcy Portoryko mają obywatelstwo amerykańskie. Każdy z nich ma paszport USA i może swobodnie osiedlać się w USA. Ponieważ paszporty wydawane przez Abchazję nie są uznawane w świecie, większość ludności Abchazji (około 80-90%) przyjęła obywatelstwo rosyjskie. Dzięki temu mogą legalnie pracować w Rosji oraz mają prawo do rent i emerytur wypłacanych przez Federację Rosyjską swoim obywatelom.

Pieniądze: Nie mają własnej waluty: w Portoryko płacimy dolarami amerykańskimi a w Abchazji – rosyjskimi rublami.

Języki urzędowe: Zawsze dwa - pierwszym językiem urzędowym jest język autochtonów a drugim język Wielkiego Brata czyli w Abchazji: abchaski - rosyjski a w Portoryko: hiszpański - angielski.

Gospodarka: Główną gałęzią gospodarki obu państw jest (i była) turystyka. Podobnie jak Portoryko Abchazja ma wszelkie warunki do tego, by być rajem na ziemi: góry schodzące do morza, plaże z palmami, stosunkowo łagodny klimat i zachowana w nienaruszonym stanie przyroda. Abchazja leży nad morzem Czarnym w pobliżu Soczi – największego letniego kurortu Rosji. W czasach ZSRR Abchazja była uznawana za socjalistyczną riwierę. Obecnie na wakacje na abchaską riwierę jeżdżą Rosjanie. Niestety niestabilna sytuacja polityczna nie przyciąga zamożnych turystów z Zachodu. W związku ze zbliżającymi się Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w Soczi Abchazja ma nadzieję na zwielokrotnienie inwestycji zagranicznych na jej terenie.

Sport: W tej dziedzinie terytorium stowarzyszone posiada największą niezależność więc Portoryko wstawia swoich zawodników jako reprezentantów Portoryko a nie USA. Quasi-państwo jakim jest Abchazja takiego przywileju nie posiada. Portorykańczycy wystawiali nawet swoich reprezentantów na olimpiadach zimowych.

Domino: Choć Portoryko i Abchazję łączy sporo jednak dla mnie najważniejsze jest to, że w obu krajach grą numer jeden jest domino. Abchascy gracze w domino są jedynymi sportowcami reprezentującymi swój nieuznawany kraj w zawodach międzynarodowych. Mistrzostwa Świata w Domino, które obyły się w Abchazji w październiku 2011 roku były pierwszymi zawodami międzynarodowymi na jej terenie.

Pojęcie „republika bananowa” weszło na stałe do języka politycznego w XX wieku. Może w XXI wieku nadszedł czas na wprowadzenie nowego określenia: „republika dominowa” - kraj gdzie mieszkańcy są uzależnieni od domina jak również zdominowani przez Wielkiego Brata.

piątek, 10 sierpnia 2012, domino-gry

Polecane wpisy